Kvůli slintavce zakázalo Česko dovoz hospodářských zvířat z Maďarska i Slovenska

Autor: ,
  11:15aktualizováno  18:31
Státní veterinární správa zakázala dovoz tepelně neopracovaných živočišných produktů z Maďarska kvůli ohnisku slintavky a kulhavky. Podobný zákaz už platí i pro Slovensko. Omezení se týká i dovozu zvířat. Ministr Výborný oznámil, že od čtvrtka se omezí i nákladní doprava na hranicích.

Po středečním jednání vlády Výborný upřesnil, že kontroly nákladní dopravy se mají týkat přechodů u Lanžhotu, Starého Hrozenkova, Bílé Bumbálky a Mostů u Jablůnkova.

Ministerstvo zemědělství rovněž zvažuje, kvůli novému rozšíření nákazy na pomezí Slovenska, Maďarska a Rakouska, zavést povinné dezinfekce při vstupu do farem. Povinná dezinfekce by podle Výborného platila v okresech Frýdek-Místek, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín a Břeclav.

V těchto okresech se nachází 64 chovů s více než pěti kusy hospodářských zvířat. Ministr považuje za opodstatněné, aby pak chovatelé za povinné dezinfekce dostali kompenzaci.

„Nechceme šířit hysterii, ale považujeme za nezbytné učinit všechny preventivní kroky v maximálním rozsahu. Máme na mysli zejména plošnou důslednou dezinfekci vozidel v silniční dopravě, ale ideálně též osob v železniční a letecké dopravě,“ uvádějí zástupci Českého svazu chovatelů masného skotu v dopise, který adresují Výbornému. Redakce iDNES.cz má předmětný dopis k dispozici.

Instalované dezinfekční rohože mají sloužit pro nákladní vozidla. Situace se podle Výborného vyvíjí nepříznivě a dynamicky. Varoval před podceněním nákazy.

Výborný ve středu dopoledne dostal informaci o tom, že je v Maďarsku zřejmě další ohnisko nákazy, nachází se na jih od Bratislavy. „Tady v tomto případě by dozorové pásmo už sahalo na území Rakouska,“ řekl.

Na ministerstvu zemědělství ve čtvrtek ráno zasedne ústřední nákazová komise, která projedná další kroky, řekl Výborný. Poukázal na to, že v Evropě se slintavka a kulhavka naposledy vyskytla v roce 2001, škody tehdy dosáhly miliard korun, uvedl. „Musíme ty kroky dělat velmi rychle, protože kdybychom je dělali až v řádu několika dnů, tak bychom později mohli vidět, že ty kroky nebyly účinné,“ dodal.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus slintavky a kulhavky se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. Na člověka je nemoc nepřenosná.

Pokud by nákaza byla zavlečena do ČR, nejprve by podle veterinární správy bylo v zasaženém chovu vyhlášené ohnisko a všechna zvířata vnímavá k nemoci by musela být tam neprodleně utracena.

Následně by veterinární správa okolo ohniska vymezila takzvaná uzavřená pásma a v nich přijala mimořádná veterinární opatření, spočívající zejména v omezení přesouvání zvířat nebo důsledných kontrolách chovů, včetně odběrů vzorků.

Jedním z dalších možných opatření při šíření nákazy je například vytvoření takzvaného dezinfekčního rámu pro vozidla vjíždějící na farmu nebo pro obyvatele, kteří se pohybují v blízkosti nákazy.

Česká veterinární správa kvůli výskytu nákazy na Slovensku už dříve zakázala dovoz zvířat i dalších živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Nařízení kontrolují na hranicích i ve vnitrozemí ČR veterinární správa, policisté a celníci. Nejvíce kontrol zatím inspektoři uskutečnili na hraničním přechodu Lanžhot.

V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975. Mezi typické příznaky nákazy patří horečka, snížená produkce mléka, nechutenství či deprese. Následně se u zvířat vyskytují puchýře naplněné tekutinou, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze.

V Maďarsku se situace zhoršuje

Nové ohnisko bylo ve středu potvrzeno v obci Levél, která se nachází v severozápadním Maďarsku nedaleko rakouské hranice. Nové ohnisko je vzdálené 40 kilometrů severozápadně od prvního maďarského ohniska.

Jde o chov mléčného skotu, ve kterém se nachází zhruba tři tisíce zvířat. Podle SVS byla okolo ohniska vymezena ochranná pásma, vnější dozorové pásmo zasahuje do Rakouska.