10. ledna 2017 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Šlo o selhání jednotlivce‘. Zentiva kvůli záměně léků pokutu nedostane

Léky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) ukončil šetření ve společnosti Zentiva v souvislosti se záměnou léků v krabičkách, ke které došlo v září minulého roku. Podle ředitele SÚKL Zdeňka Blahuta šlo o „selhání jednotlivce“. Zentivě tak nebyla uložena žádná sankce.

„Šetřením na místě jsme zjistili, že se nejednalo o technický problém, ale o selhání jednotlivce,“ řekl deníku Právo, který informaci přinesl, Blahuta. Při inspekci totiž nebylo zjištěno žádné porušení zákona o léčivech.

SÚKL dostal od pacientů celkem 105 hlášení spojených se záměnou léčiv v Zentivě. Po jejich prověření zjistil, že v žádném z léků nebyla prokazatelná závada v jakosti.

Problém se záměnou léků vznikl v Zentivě v září loňského roku. Jeden za zaměstnanců, který se chtěl firmě pomstít, zaměnil blistry (plata) s léky v krabičkách za jiné. Společnost tak musela kvůli třinácti případům zaměněných léků stáhnout až sto tisíc balení.

„Kriminalisté na případu stále pracují. V tuto chvíli není nic nového, co by se dalo vzhledem ke stádiu trestního řízení sdělit,“ řekl pro server Lidovky.cz tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!