Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sloučení protimafiánské a protikorupční jednotky? Vznikl by monopol, varuje Zeman

MIloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MIloš Zeman | foto:  Michal Šula, MAFRA

TŘEBOŇ Prezident Miloš Zeman se k možnému sloučení protimafiánského a protikorupční policejní jednotky staví kriticky. Podle něj by šlo o chybný krok, který by znamenal vznik monopolu. Svůj postoj k záměru policie, o němž Lidové noviny informovaly jako první, představila hlava státu při návštěve Jihočeského kraje.

„Nesouhlasím se sloučením dvou protikorupčních útvarů do jedné instituce, a to z toho důvodu, že jako bývalý ekonom trochu vím, co to znamená monopol. Monopol kdekoli, v ekonomice, právu, všude. To znamená eliminaci soutěže mezi dvěma protimafiánskými útvary, která by podněcovala jejich výkonnost,“ odpověděl prezident na dotaz redaktora Lidových novin v jihočeské Třeboni.

Ten narážel na zvažované sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) s cílem vytvořit obdobu národního kriminálního úřadu. Plán v tichosti připravuje náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který odpovídá za kriminálku.

Zdánlivě nudné úřednické hrátky mohou mít zásadní důsledky – ve funkci ředitele ÚOOZ by totiž skončil Robert Šlachta. Právě pod jeho vedením přitom protimafiánský útvar rozpletl řadu klíčových případů: například kauzu Nagy- gate, policejní chobotnici kolem hejtmana Jiřího Rozbořila (kauza Vidkun) či nejnověji kauzu Bereta, v níž figuruje mimo jiné bývalý důstojník ÚOKFK Radek Holub.

Žalobci v pozoru

Vize, s níž přichází vedení policie, doslova šokovala státní zástupce. A to v Čechách i na Moravě. Mimo mikrofon uvádějí, že se pod zástěrkou slučování zlikviduje jediná funkční složka policie na sofistikovaný zločin. A hovoří i na záznam.

„Neznám podrobnosti toho plánu. A na nich dost záleží. Nicméně tímto krokem by vznikl útvar, který by měl téměř 900 lidí. Bojím se, že by byl těžko řiditelný. Mám strach, aby se to neprojevilo v kvalitě práce, která je naprosto zásadní pro každou trestní věc, stejně jako je zásadní, že nesmějí unikat informace,“ řekl LN Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce.

O plánu reorganizace, která by měla začít platit už od prvního července, se šéfžalobce dozvěděl od náměstka Laubeho teprve minulý týden. Sešel se kvůli tomu i s policejním prezidentem Tomášem Tuhým, nyní chystá další kroky.

O čem dalším Zeman mluvil

  • SETKÁNÍ S DUKOU: Prezident Miloš Zeman se chce sejít s arcibiskupem Dominikem Dukou kvůli církevním restitucím. Na závěr své cesty po Jihočeském kraji řekl, že určitá nenasytnost v restitucích je na škodu porozumění obou stran. Poznamenal, že doufal, že přijetím restitučních zákonů "končí trvalý spor mezi trůnem a oltářem" a další restituční spory již nebudou."Nyní stojím před jiným úkolem, před zjištěním, že moje optimistická prognóza, nebo spíše očekávání, se nesplnily. Že církev podala 1500 majetkových žalob, z toho 150 právě v Jihočeském kraji," uvedl.
  • KANDIDATURA JANA ŠVEJNARA: Kandidát na prezidenta by se podle Zemana neměl vyjadřovat k problémům jednou za pět let. Reagoval tak na ekonoma Jana Švejnara, jenž zvažuje kandidaturu. Ten v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl: „„Pokud by to Zemanovi zdravídovolilo a znovu by kandidoval a pokud by toto otáčení na Východ pokračovalo a byly zpochybňovány demokratické principy, ano, pak bych byl připraven vyzvat současného prezidenta k souboji. Není neporazitelný.“

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!