Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlouf, Klaus, ale i TOP09. To jsou vítězové první přímé volby

Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poradce bývalého předsedy ČSSD a premiéra Miloše Zemana (uprostřed) Miroslav Šlouf (vpravo) na oslavě svých šedesátých narozenin z 23. září 2008. | foto: ČTK

PRAHA Vítězem historicky první přímé volby prezidenta není jen Miloš Zeman. Z jeho vítězství se mohou radovat také Miroslav Šlouf, Václav Klaus nebo Strana Práv Občanů.

1. Miloš Zeman

NOVÝ PREZIDENT ČESKÉ REPUBLIKY

Miloš Zeman krátce po svém vítězství, po jeho boku stojí dcera Kateřina Zemanová - tvář jeho kampaně.

"To byla one man show," znělo kuloáry divadla Hybernia po posledním prezidentském duelu mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. Tento výrok do jisté míry vystihuje celou prezidentskou kampaň, resp. její druhou část.

V debatách Zeman dominoval především díky neschopnosti svých oponentů. V soubojích s Janem Fischerem vyřadil Zeman nejvážnějšího konkurenta pro 2. kolo. Úspěšně popíral zodpovědnost za kauzy z premiérského období i spojení s lobbistou Šloufem. Obvinění o financování Zemanovy kampaně ruským Lukoilem (více čtěte ZDE) také odmítal a žádný důkaz se neobjevil. Jeho velké národovecké finále, ani lži, které od něj během kampaně zazněly, jeho voliče neodradily (více čtěte ZDE). Navíc závěr kampaně úspěšně interpretoval jako referendum o nepopulární Nečasově vládě.

Zeman tak po svém ponížení v roce 2003, kdy ho v prezidentské volbě nepodpořila ani značná část sociálních demokratů, zažívá velikou satisfakci. Strach, který někteří členové ČSSD z jeho vlivu ve straně mají, je v reakcích jejích představitelů jasně patrný. Zeman již obdržel pozvánku na březnový sjezd sociální demokracie a přijal ji.  

Ve volbách obdržel 2 717 405 hlasů (více čtěte ZDE) a z Hradu bude svůj silný mandát zcela jistě zdůrazňovat.

2. Miroslav Šlouf

Miroslav Šlouf přichází do Top Hotelu Praha podpořit MIloše Zemana.
Lobbista a bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf dorazil odpoledne do volebního štábu prezidentského kandidáta Miloše Zemana

Když vítězí Zeman, mne si ruce zpravidla i Miroslav Šlouf. Spojení se šedou eminencí a lobbistou Zeman musel vyvracet prakticky v každém rozhovoru. Vždy jakýkoliv Šloufův vliv popíral s tím, že se od něj naprosto odsřihl. (připomeňte si jeho výroky ZDE).

ZEMAN O ŠLOUFOVI:

„Víte, vstoupil do penzijního věku, nedávno postavil dům za Prahou a v něm se věnuje svým pěti vnoučatům. Já kdybych měl pět vnoučat, věnuji se jim také,“ (29.11.2012) 

O tom, že Šloufův vliv na Zemana a jeho tým de facto nikdy nepominul, přesvědčil lobbista veřejnost prakticky ihned po Zemanově vítězství. Ačkoliv Zeman prohlásil, že si s sebou na Hrad vezme jen řidiče a tajemníka a ani jedním z nich Šlouf nebude, lze předpokládat, že jeho vliv na budoucí hlavu státu bude pokračovat.

Ostatně sám Šlouf se hned po volbě připomněl, když v sídle oslavujících Zemanovců rozdával rady, jak by se vypořádal s dostavbou Temelína. Americká firma Westinghouse podle něj způsobila Česku spíš starosti, svojí "nezodpovědnou dodávkou bezpečnostních prvků pro Temelín", vykládal na ruské investory napojený podnikatel.

JAK ŠLOUF SLÍBIL, TAK UČINIL:

Šlouf o tom, jak dostane Zemana zpět na výsluní

  • „Vy myslíte, že už je vyčpělej. Ale já jsem přesvědčený, že v téhle zemi není nikdo takového charakteru a potence, jako je Zeman. Není nikdo, kdo by mohl prospět téhle republice jako on. A víte co, nebojte, my ho obklopíme klukama a holkama, který na to mají (...). Tam už nebudou Šloufové a další. Šloufové to zorganizují, Šloufové to připraví…“

Zdroj: Hospodářské noviny, 30.10.2009

3. Strana Práv Občanů

Strana Práv Občanů by mohla z triumfu svého čestného předsedy (Miloš Zeman se ani po svém zvolení čestného předsednictví nevzdal) vytěžit svou premiérovou účast v parlamentu. Vždyť Zemanovo jméno měla donedávna ve svém názvu.

Oslavy Zemanových příznivců
Martin Nejedlý, jednatel Lukoil Aviation Czech ve své kanceláři při rozhovoru pro LN

Volební preference SPO se delší dobu pohybují okolo klíčové pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny. Poslední průzkumy jí dokonce připisovaly zisk lehce přes 6%. 

Ačkoliv Zeman prohlásil, že Zemanovce v úřadu nijak propagovat nebude, lze předpokládat, že se k němu SPO bude vždy hlásit a postaví na něm svou kampaň. Obzvláště pokud Zeman přispěje k předčasným volbám. Při předpokládaném úspěchu levice by pak partaj mohla pomýšlet i na ministerská křesla.

4. Václav Klaus

Prezident Václav Klaus odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb.
Václav Klaus po odchodu z volební místnosti.

Václav Klaus před volbami slíbil, že se do přímé volby nijak nezapojí. Nakonec to však byl především on a jeho rodina, kdo se částečně zasloužil o její útočné ladění.

Prezidentův syn, Václav Klaus mladší, rozpoutal xenofobní kampaň, ve které napadal Schwarzenbergův původ a roli jeho rodiny v období 2. světové války (více čtěte ZDE).

Klausovou (byť nechtěnou) tečkou za kampaní pak byla sms, kterou zaslal těsně před volbami svému příteli (více čtěte ZDE) a ve které uvedl, že pokud by ve volbách zvítězil Karel Schwarzenberg, uvažoval by o emigraci.

Že má ze Zemanova vítězství skutečnou radost, prezident nijak neskrýval. Na své zahraniční cestě v Chile komentoval úspěch bývalého soupeře slovy: "konečně zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí," (více čtěte ZDE). Klaus z Hradu může odejít klidný - bude mít nástupce, jakého chtěl. Ostatně tandem Klaus - Zeman se jistě ještě připomene.

5. TOP 09

Ministr financí Miroslav Kalousek hlasuje v Poslanecké sněmovně v Praze o státním rozpočtu.
Petr Gazdík a Miroslav Kalousek na tiskové konferenci TOP 09

Pyrrhovo vítězství by zvolení Karla Schwarzenberga prezidentem znamenalo pro TOP09. Druhá nejsilnější vládní strana z osobnosti Karla Schwarzenberga dlouhodobě těží. Díky Schwarzenbergově přítomnosti ve straně nebyl tolik na očích nepopulární ministr financí Miroslav Kalousek, faktický hybatel partaje.

Schwarzenbergův odchod na Hrad by tak velice pravděpodobně vyústil v pokles preferencí TOP09. Jeho 45% hlasů je pro jednu z hlavních tváří nepopulární vlády obrovský úspěch a nelze tak vyloučit, že své z něj vytěží i jeho domovská strana. V útrobách TOP09 se možná už nesměle mluví i o předčasných volbách.

6. Pavel Rychetský

Mezi pozvané patřil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Předseda Ústavního soudu a bývalý ministr spravedlnosti v Zemanově vládě si své působení u soudu téměř jistě prodlouží. Rychetský je jedním ze Zemanových největších oblíbenců a již během kampaně ho uváděl jako odborníka na ústavní právo, o jehož názory by se v úřadu opíral.

ZEMAN O RYCHETSKÉM:

Pavel Rychetský je skvělý právník a v mé vládě byl skvělým předsedou legislativní rady. Určitě bych mu řekl, aby ve funkci pokračoval. (17.1.2013)

Pavel Rychetský však zřejmě prohrát ani nemohl. Jako jasného adepta na předsednický post Ústavního soudu ho viděl i Karel Schwarzenberg. "Pavel Rychetský je zkušený soudce, o němž není pochyb, že Ústavní soud vedl dobře. Musel bych znát jeho názor, zda chce ve funkci pokračovat." řekl Schwarzenberg.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!