25. listopadu 2014 18:14, aktualizováno  19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemá špatné vlastnosti pod kontrolou, degeneruje, píše Šlouf o Zemanovi

Miloš Zeman (vlevo) a Miroslav Šlouf  při zakládání nové politické strany, SPOZ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman (vlevo) a Miroslav Šlouf při zakládání nové politické strany, SPOZ. | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

PRAHA Dlouhá léta stál Miroslav Šlouf za Milošem Zemanem. Teď vydává knihu nejen o jejich pracovním vztahu. V knize Jak se dobývá Hrad vzpomíná kromě Zemana i na kmotra Mrázka, Petra Pitharta či Vladimíra Špidlu.

Miroslav Šlouf, někdejší nejbližší spolupracovník Miloše Zemana, detailně popisuje v knize Jak se dobývá Hrad zákulisí dlouhodobé spolupráce s českým prezidentem. Konec konců podle svých slov to byl právě Šlouf, který narýsoval Zemanovu cestu až na Pražský hrad. V kapitole „Bimbo, člověk a spolupracovník“ mimo jiné nastiňuje, co podle něj může za Zemanovo jednání v posledních měsících.

Úryvek z knihy Miroslava Šloufa...

„Jednání Miloše Zemana postupem času bohužel stále více určují tři jeho pozoruhodné špatné vlastnosti. Dříve je měl aspoň většinou pod kontrolou, ale v posledních letech jakoby se utrhly ze řetězu, což způsobuje rychlou degeneraci osobnosti. Tyto vlastnosti mu také způsobily většinu problémů v celé jeho dosavadní kariéře.

Jednak je to nevypočitatelná náladovost. Ta se postupem času stále zhoršuje. Miloš Zeman tak dokáže změnit náladu neuvěřitelně rychle a kvůli stále banálnějším, někdy až nepochopitelně zanedbatelným pohnutkám.

Dále je to pak urputná zatvrzelost, se kterou lpí na některých omylech, a to dokonce i poté, když se přesvědčí o tom, že to omyly jsou. Před lety, ještě jako předseda sněmovny nebo premiér, byl schopen uznat, když se mýlil. Nedělal to samozřejmě rád a rozhodně ne veřejně, ale uměl to. Ale pak ho tato schopnost začala opouštět, až ho opustila prakticky úplně. Nyní už není schopen přiznat omyl prakticky nikdy.

Poslední jeho sebezničující vlastností je velmi nízká, prakticky nulová sociální inteligence. Ano, je to pozoruhodná vlastnost právě u nejúspěšnějšího novodobého sociálního demokrata. A zhoršuje se s věkem.“

zdroj: Jak se dobývá Hrad - Miloslav Šlouf

Kniha, jak píše sám Šlouf v předmluvě, vznikla hlavně díky „šloufgooglu“ - soukromému archivu Miroslava Šloufa, v němž jsou obsažené „informace z médií o všech důležitých věcech“. Kromě vzpomínkových textů však kniha obsahuje například popis začátků spolupráce se Zemanem.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Šloufa to s někdejším šéfem ČSSD uměl nejlépe bývalý ministr kultury Pavel Dostál. Když se Zeman „zabejčil“, sedl si prý Dostál proti němu a řekl: „Hele, Bimbo, přestaň vysírat a koukej poslouchat Mirka, má pravdu!“ A to údajně stačilo k tomu, aby Zeman začal zase fungovat.

Zeman a Dostál podle Šloufa...

„... právě Pavel Dostál byl mým nejlepším spojencem kdykoli se Zeman kousnul a o něčem odmítal komunikovat, bavit se, prostě když se zabejčil. Bylo to asi tím, že Miloš neměl žádnou manažerskou průpravu, aby se dokázal ve všech situacích ovládat. 

Hodně se u něj proto měnila nálada, vždycky podle toho, jestli ho někdo pobavil nebo naštval. Jako na houpačce – chvíli byl zlatej chlap – pohodář, z kterého padal jeden bonmot za druhým a sotva jste se otočili, byl jako ledovej kámen.“

samMartin Samek

Najdete na Lidovky.cz