Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šlouf v Lánech? Zeman návštěvu odstrčeného lobbisty popírá

Česko

  19:22aktualizováno  9. září 14:17
PRAHA - Před týdnem přispěchal Miloš Zeman s vysvětlením, proč se odstřihl od kontroverzního lobbisty Miroslava Šloufa. A v neděli opět zopakoval, že Šloufa od zvolení prezidentem nepřijal. Reagoval tak na fotografii ze zámeckého parku v Lánech.

Miloš Zeman se snažil od Šloufa, který střežil a řídil jeho zákulisní politiku už od 90. let a v době, kdy byl Zeman premiérem, působil jako šéf jeho poradců, distancovat už během prezidentské kampaně.

Šlouf, kontroverzní lobbista a bývalý člen předlistopadové KSČ, je totiž spojovaný s řadou skandálů (Olovo, Srba, Savoy). Šlouf byl v kontaktu i se zavražděným vládcem podsvětí Františkem Mrázkem - ten měl pro něj přezdívku Vodník.

Šloufův ústup do ústranní

Téma Miroslav Šlouf odrážel Miloš Zeman během prezidentské kampaně. Tehdy prohlašoval, že Šloufa si na Hard nevezme. V závěru kampaně Zemana rozladila nahrávka hovoru mezi Šloufem a kmotrem Františkem Mrázkem. Ten odposlech vedl k tomu, že Miroslav Šlouf není mým spolupracovníkem," prohlásil Zeman. 

Lobbista a bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf dorazil odpoledne do volebního štábu prezidentského kandidáta Miloše Zemana

Jenže, když slavil svůj triumf, přišel mu -  k Zemanově malé radosti - Šlouf pogratulovat. A novinářům se svěřil, že ústup do pozadí byl jeho nápad (čtěte: Dvě hodiny po vítězství: Šlouf už radí, co s Temelínem.) Šlouf ovšem nepočítal s tím, že na něj po nástupu na Hrad Zeman zapomene a raději se spolehne na jiné tváře: Mynáře a Nejedlého.

"Šlouf veřejně prohlásil, že přesvědčil Vladimíra Remka, aby stáhnul prezidentskou kandidaturu za KSČM a aby mě podpořil v kampani. Remek pak vydal veřejné dementi, které bylo publikováno, že Miroslava Šloufa několik let neviděl, a že se tato informace nezakládá na pravdě. To byl hlavní důvod, proč jsem s ním přerušil spolupráci. Nemáme si vymýšlet," uvedl Zeman před týdnem pro svůj oblíbený server parlamentnilisty.cz. (Více čtěte ZDE:)

Kraj si stěžoval na cenu Zemanovy návštěvy

V sobotu ale zveřejnil novinář Jindřich Šídlo fotografii, podle níž se čtyřiašedesátiletý Šlouf objevil na zámku v Lánech. Zda-li prezidenta Zemana navštívil lobbista, se chtěl server Lidovky.cz zeptat v sobotu Zemanovy mluvčí Hany Burianové. Ta zareagovala až v neděli pozdě večer. A návštěvu Šloufa popřela. "Pan Miroslav Šlouf v Lánech za panem prezidentem nebyl. Tuto informaci sdělil dnes (v neděli) osobně médiím i pan prezident," napsala Burianová.

Jakoukoli schůzku v Lánech popřel i Šlouf. "V Lánech jsem nebyl. Opravdu ne. Znalci říkají, že je to pan Lang z BIS," řekl v pondělí serveru Lidovky.cz Miroslav Šlouf. S Milošem Zemanem se prý už řadu měsíců neviděl: "Já jsem s panem prezidentem mluvil naposledy na sjezdu SPOZ v březnu. Ten zájem, který o to je, si nedovedu vysvětlit."

Jak naznačil koncem srpna server Motejlek.com, Zeman není spokojený s výkonem klíčové stranické dvojice Vratislav Mynář (toho času hradní kancléř a lídr SPOZ ve zlínském kraji) a Martin Nejedlý (místopředseda SPOZ a zástupce ruského Lukoilu). Oba do vedení zemanovců přivedl veřejně nepohodlný Šlouf.

Důvodem případného Šloufova angažmá v Zemanově okolí může být fakt, že se zemanovcům (SPOZ), které se prezident Zeman snaží jako buldozer protlačit do sněmovny, zatím nedaří podle Zemanových představ. Strana podle průzkumů vůbec nemá jisté, zda se probojuje do parlamentu.

Zeman minulý týden vyrazil na turné do krajů, ovšem jeho cestu kalí nejen kritika lidoveckých zastupitelů, kteří se s prezidentem odmítli setkat, ale také cena, jakou po krajích prezidentská kancelář požaduje za vybavení během setkání s občany.

Lidé, kteří v prezidentské kampani pomáhali Zemanovi

Lidé okolo Zemana

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat