Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
13. září 2013 12:08, aktualizováno  13:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šloufa nahradil Žák. Zeman je s kandidátkami SPOZ spokojen

V čele pražské kandidátky je Zdeněk Žák, vedle něj stojí Vratislav Mynář.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V čele pražské kandidátky je Zdeněk Žák, vedle něj stojí Vratislav Mynář. | foto: Jiří Benák, MAFRA

PRAHA Pražskou kandidátku Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) povede do sněmovních voleb místo lobbisty Miroslava Šloufa ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák. Na tiskové konferenci to dnes řekli představitelé strany. Šloufa do čela kandidátky schválila pražská SPOZ, předsednictvo ho ale vyškrtlo.

Šlouf ještě před páteční tiskovou konferencí řekl, že se ke svému vyškrtnutí v současné době vyjadřovat nechce. "Samozřejmě, že se nějaký plán rodí," poznamenal s tím, že jej v současné době nechce konkretizovat, protože vyzrazený plán je k ničemu. "Jsou to šaškové," řekl na adresu předsednictva, které ho na čtvrtečním jednání vyškrtlo.

Strůjce úspěchuJako lídr kandidátky byl překvapivě zvolen ve středu v noci na mimořádné tiskové konferenci. Vedení strany se proti jeho nominaci ale postavilo. SPOZ představila i další lídry krajských kandidátek. Podle očekávání jsou na nich i další ministři vlády a prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Další kandidátky SPOZ

Lídrem kandidátky v Moravskoslezském kraji je ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Miroslav Toman, který je pověřený vedením ministerstva zemědělství, bude o hlasy voličů usilovat na Ústecku. Ministr pro místní rozvoj a starosta Kyjova František Lukl obsadil první místo jihomoravské kandidátky. Ministr práce a sociálních věcí František Koníček narozdíl od výše jmenovaných obsadí druhou pozici na kandidátce, a to ve Středočeském kraji.

Na prvním místě olomoucké kandidátky je šéf Úřadu vlády Radek Augustin a v jižních Čechách bývalý ministr Miloš Kužvart. V čele liberecké kandidátky je bývalý fotbalista a sportovní ředitel FC Slovan Liberec Jan Nezmar, ve středočeské lékař Miloš Adamec. Zpěvák Daniel Hůlka povede SPOZ na Hradecku a šéf strany Zdeněk Štengl v Pardubickém kraji. Pro Vysočinu vybrali zemanovci ekonomku Ilonu Švihlíkovou z pražské Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů.

Legrace v SPOZ

Podle někdejšího předsedy strany Mynáře zvolila pražská organizace do čela kandidátky Šloufa proto, že v době svého zasedání neměla písemný souhlas Žáka k tomu, aby jej na kandidátku zapsala. "Mirek Šlouf je určitě výborný lobbista, ale já to beru spíše jako takovou trošku legraci ze strany pražské organizace a ze strany Mirka Šloufa," řekl Mynář.

"Jsem velmi rád, že předsednictvo velmi zodpovědně v souladu se stanovami rozhodlo o tom, že pražskou kandidátku povede pan ministr Zdeněk Žák," dodal Mynář. Strana si podle něj od navržených lídrů slibuje úspěch ve volbách, což znamená "překročení magické hranice pěti procent."

Mynář se prý žádné "odvety" ze strany Šloufa neobává. Pokud má někdo pocit, že mu bylo ukřivděno, měl by se obrátit na soud, ale předsednictvo rozhodlo v souladu se stanovami, podotkl lídr kandidátky ve Zlínském kraji.

Spokojený Zeman

Mynář uvedl, že se o navržené kandidáty zajímal jeho nadřízený - prezident Miloš Zeman. Hlava státu je čestným předsedou SPOZ, do kampaně ale podle svých slov zasahovat nechce. "Já jsem ho včera telefonicky seznámil, jak v kterém kraji bylo odsouhlaseno lídrovství. Vyjádřil spokojenost s tím, více jsme se o tom nebavili," uvedl Mynář.

Zemanova reakce na Mynářova slova byla spíše obecná. "Nijak nezasahuji do vnitřních věcí stran. Vedle programu rozhoduje kvalita lidí a pan Žák je velice kvalitní," řekl prezident při zakončení své návštěvy v Pardubickém kraji.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...