Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šloufa odmítli u Moravce. Jsou za tím zemanovci, myslí si

Česko

  20:00aktualizováno  21:12
PRAHA - Dusno kolem Miroslava Šloufa trvá. Česká televize na poslední chvíli zrušila jeho vystoupení v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce. Oficiální vysvětlení zní, že upřednostnila problémy v ostravských dolech před rozpory ve SPOZ. Šlouf, který byl dlouholetým známým spolupracovníkem Miloše Zemana, ale za stopkou vidí vedení strany, která se ho prý bojí.

Lobbista a bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf dorazil odpoledne do volebního štábu prezidentského kandidáta Miloše Zemana foto: MAFRA- Jan Zátorský

"Byl jsem pozván, dokonce mám e-mail s okruhy otázek a dneska to Václavu Moravcovi zrušili. Mluvil jsem s ním a on říkal: Nařídili mi to," popsal Šlouf serveru Lidovky.cz. Moravec mu prý vysvětloval, že byl na poradě o tématech přehlasován. "Prostě zakázali Moravcovi Šloufa," glosoval situaci Šlouf. Server Lidovky.cz se pokoušel Moravcovo stanovisko získat, na telefonát ani SMS zprávu však nereagoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká televize však situaci vysvětluje situaci jinak než Šlouf.  "Pan Miroslav Šlouf byl do aktuálního vydání Otázek Václava Moravce zván již minulý týden. Poté, co proběhla masová demonstrace horníků v Ostravě a současně majitelé a vedení OKD rozhodli o uzavření Dolu Paskov v roce 2014, dala dramaturgie pořadu a vedení zpravodajství přednost této aktuální události, která se zásadně týká životů desetitisíců lidí a do pořadu pozvala zástupce zainteresovaných stran. Pan Miroslav Šlouf bude pozván do některého z budoucích vydání pořadu," tvrdí mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Jenže Šlouf za náhlou změnou programu vidí spíše spory SPOZ kvůli pražské kandidátce, na jejímž čele byl až do zásahu vedení strany.  "Nemůžu vyloučit, že zemanovci do toho sáhli, dokonce bych řekl, že k takovýmto krokům sahají lidé, když mají strach. Byla tam minimálně obava, co u toho Moravce budu povídat," myslí si.

Jeho vysvětlení podle něj nahrává i seznam hostů, kteří mají k problémům dolů promluvit. "Jak jsem slyšel pozvaná jména, řekl bych, že jde až o třetí ligu toho problému," pozastavuje se Šlouf nad pozvanými. Do studia přitom dorazí generální ředitel a předseda představenstva OKD, výkonný ředitel NWR Ján Fabián.

Otázky Václava Moravce

Od minulého týdne je Šlouf ve válce s vedením SPOZ kvůli nominacím na pražskou kandidátku do předčasných voleb. Regionální sdružení ho v hlavním městě zvolilo lídrem, to se však nelíbilo předsednictvu strany, které Šloufa a několik dalších nominovaných z kandiátky vyškrtlo a jako lídra dosadilo ministra dopravy v demisi Zdeňka Žáka. Zjevně rozladěný Šlouf poté pro LN situaci komentoval slovy: "Jsou to šaškové."

A stranu zjevně nechtěl šetřit ani u Moravce. "Povídal bych pravdu, nešlo by jen o formální, hrubou kritiku, minimálně bych říkal to, co si myslím," připustil v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Šlouf? Strůjce Zemanova úspěchu i přítel kmotra Mrázka

  • Mistr zákulisních dohod, znalec podsvětí a elitní komunistický kádr, do strany vstoupil krátce poté, co v roce 1974 vystudoval ekonomiku průmyslu na pražské VŠE. Z KSČ vystoupil až dva roky po revoluci, v roce 1991. Poslanecké zkušenosti začal sbírat poprvé před 32 lety. V České národní radě – předchůdci dnešní sněmovny – zasedal v letech 1981 až 1992.
  • Výčet jeho funkcí za minulého režimu zahrnuje i vedení Obvodního národního výboru (ONV) v Praze 7, z dnešního pohledu post starosty sedmého pražského obvodu. Místo získal v roce 1988 a šéfové KSČ o něm měli tehdy říct: „Je to dobrý a zodpovědný soudruh.
  • V 90. letech se objevil po boku Miloše Zemana. Vymyslel pro něj autobus Zemák, pomohl mu v roce 1998 uspět ve volbách
  • Šlouf se poté stal hlavním poradcem premiéra Zemana. Mezi jeho poradci vznikl například spis Olovo, který měl poškodit Petru Buzkovou. Podobně jako pro Petra Nečase zajišťovala kontakt s kmotry Jana Nagyová, u Zemana měl podsvětí na starosti právě Šlouf. Volal si například s tehdejším bossem podsvětí Františkem Mrázkem.
  • Zemanovi Šlouf pomohl i s cestou na Pražský hrad, na začátku letošního roku po zvolení Zemana prezidentem se nicméně stáhl do ústraní. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.