Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovák podněcoval k rasové nenávisti. Dostal podmínku

Neonacisté (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neonacisté (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

TEPLICE Teplický soud trestním příkazem potrestal šestadvacetiletého muže ze Slovenska za jeho sobotní projev v Krupce na Teplicku během akce Dělnické strany sociální spravedlnosti.

V projevu podle soudu podněcoval k nenávisti k etnické skupině obyvatel. Podle serveru Novinky.cz muž od soudu odešel s podmíněným půlročním trestem s dvouletým odkladem. Muž slíbil co nejrychleji opustit Českou republiku.

Soud muži zabavil věci s nacistickými symboly
Předseda soudu Roman Dobeš řekl, že muži soud zabavil i některé věci - triko, opasek, čepici s kšiltem nebo odznak se zakázanými nacistickými symboly. Na těle měl muž vytetovanou i říšskou orlici. Za tyto věci ale podle Dobeše muže soud potrestat nemohl. Během akce je totiž měl zakryté.

V ulicích Krupky na Teplicku demonstrovali 9. dubna příznivci krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti.

V ulicích patnáctitisícové Krupky na Teplicku demonstrovali v sobotu příznivci krajní pravice. Pochodem chtěli údajně upozornit na incident, který se tam odehrál před necelým rokem. Dva mladí Romové tehdy brutálně zbili a zneužili dvanáctiletého chlapce. Soud jednoho z útočníků poslal na deset let do vězení, odvolací soud mu trest snížil na polovinu. Podle soudu měl útok rasový motiv. Druhý útočník nebyl stíhaný, nebylo mu totiž ještě 15 let.

Situaci v Krupce se snažili kázáním a hrou na kytaru uklidnit dva kněží.

Policie rozehnala modlící se dav
U vstupu na sídliště Maršov, kde žije početná skupina Romů, se davu postavila do cesty skupina více než stovky Romů, levicových radikálů a kněží pronášejících modlitby, kteří odmítli poslechnout policejní výzvy a blokovali cestu. Po několika desítkách minut napjatého čekání policejní jednotky dav rozehnaly. Akce se zúčastnilo 700 policistů.

Psali jsme:

Podle Miroslava Brože, mluvčího iniciativy V Ústí neonacisty nechceme, která protiakci organizovala, nyní organizátoři chystají proti policii řadu právních kroků včetně ústavní stížnosti a správní žaloby. Podle něho není možné, aby v demokratickém státě policie rozháněla modlící se lidi.

Policejní zásah odsoudil i předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...