7. dubna 2017 11:47, aktualizováno  12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovanská epopej patří Praze. Soud potvrdil vlastnictví obrazů

Podle pořadatele je výstava poprvé se všemi dvaceti kusy obrazů pohromadě mimo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle pořadatele je výstava poprvé se všemi dvaceti kusy obrazů pohromadě mimo... | foto: ČTK

PRAHA Vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej je Praha. V pátek to potvrdil soud, který nepravomocně zamítl žalobu příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. John Mucha tvrdil, že kulturní památka se nikdy nestala majetkem hlavního města, protože Praha nesplnila umělcovu podmínku a nevybudovala pro epopej výstavní prostory. Nepodařilo se mu však prokázat, že vlastníkem vytvořeného díla byl jeho předek, nikoliv americký mecenáš Charles Crane.

„Alfons Mucha celý cyklus zhotovil již od počátku s úmyslem věnovat ho Praze, nikdy neměl v úmyslu stát se jeho majitelem,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Martina Tvrdková. Podle ní to vyplývá z celé řady listinných dokumentů. John Mucha s tím nesouhlasí a proti verdiktu se odvolá.

Hlavní město zdůrazňovalo, že své vlastnictví cyklu odvozuje od rozhodnutí ministerstva kultury z roku 1993. Dále se hájilo mimo jiné tím, že vlastníkem pláten nebyl Alfons Mucha, protože jejich vytvoření si u něj objednal Crane, který je věnoval Praze.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Martina Tvrdková došla ke stejnému závěru. Smlouvu mezi Muchou a Cranem z roku 1913 vyhodnotila podle tehdy platného občanského zákoníku jako smlouvu námezdní, tedy předchůdkyni dnešní smlouvy o dílo. Crane byl podle ní objednatelem díla, Mucha zhotovitelem. V následných protokolech o předání obrazů městu je jako dárce vždy uveden právě Crane.

John Mucha zdůvodnil podání své žaloby tím, že se snažil zabránit zapůjčení díla do Asie, kam epopej letos v únoru odcestovala. Novinářům v pátek řekl, že podle jeho informací mají plátna po Japonsku zamířit i do Koreje nebo na Tchaj-wan. Obává se, že se obrazy poškodí. Malíř je podle něj daroval českému národu a nepřál by si, aby se vyvážely do ciziny.

Národní centrum umění v Tokiu
Cyklus maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let

Dvacítka velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa bude do června k vidění v Tokiu. Původně se měla poté přesunout do Číny, ministerstvo kultury to však nepovolilo.

Cyklus Slovanská epopej

Slovanskou epopej maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří ji 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa.

V rámci příprav podnikl Mucha studijní cesty po Rusku, Polsku, Srbsku a Bulharsku, na nichž pořídil i řadu fotografií.

Sedm největších pláten měří 8,1 krát 6,1 metru. Osm nejmenších pláten má rozměry 4,8 krát 4,05 metru.

Celý cyklus pláten je od roku 2010 zařazen na seznam kulturních památek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz