Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovanská epopej se otevře na jaře, zůstává v Moravském Krumlově

Slovanská epopej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovanská epopej | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Podle Bohuslava Svobody epopej zůstane v Moravském Krumlově tak dlouho, dokud nebudou v Praze odpovídající prostory. Praha již má prý potřebné místo vytipované, mělo by jít o historické prostory. Michal Hašek přislíbil, že kraj bude hledat peníze na to, aby vystavení obrazů na zchátralém krumlovském zámku bylo důstojné.

"Prostory se v krumlovském zámku na jaře a v létě normálně otevřou," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) po pátečním jednání s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD).

Kvůli epopeji vznikne expertní komise
Svoboda se spolu s Haškem domluvili, že do měsíce vznikne expertní skupina, která se bude zabývat budoucností Slovanské epopeje.

V plánované komisi mají zasednout odborníci, kteří budou zastupovat Prahu, Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj a galerii hlavního města. Zabývat se má nejen aktuální situací, ale i "střednědobým" výhledem.

ČTĚTE VÍCE:

Stát může kontrolovat Muchovu epopej, stala se kulturní památkou

Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku loni v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů zakázal kvůli sporům o vlastnictví díla. Praha se kvůli sporu obrátila na Okresní soud ve Znojmě, který na konci září rozhodl, že Krumlov musí Praze obrazy vydat. Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s plátny nepovolili.

Část obrazů je od té doby srolovaná a odborníci se obávají o jejich osud. Slovanská epopej se 8. listopadu stala kulturní památkou. Vlastník obrazů, tedy Praha, musí úřady informovat o jakékoliv manipulaci s dílem.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...