7. ledna 2011 15:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovanská epopej se otevře na jaře, zůstává v Moravském Krumlově

Slovanská epopej | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovanská epopej | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Podle Bohuslava Svobody epopej zůstane v Moravském Krumlově tak dlouho, dokud nebudou v Praze odpovídající prostory. Praha již má prý potřebné místo vytipované, mělo by jít o historické prostory. Michal Hašek přislíbil, že kraj bude hledat peníze na to, aby vystavení obrazů na zchátralém krumlovském zámku bylo důstojné.

"Prostory se v krumlovském zámku na jaře a v létě normálně otevřou," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) po pátečním jednání s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD).

Kvůli epopeji vznikne expertní komise
Svoboda se spolu s Haškem domluvili, že do měsíce vznikne expertní skupina, která se bude zabývat budoucností Slovanské epopeje.

V plánované komisi mají zasednout odborníci, kteří budou zastupovat Prahu, Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj a galerii hlavního města. Zabývat se má nejen aktuální situací, ale i "střednědobým" výhledem.

ČTĚTE VÍCE:

Stát může kontrolovat Muchovu epopej, stala se kulturní památkou

Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku loni v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů zakázal kvůli sporům o vlastnictví díla. Praha se kvůli sporu obrátila na Okresní soud ve Znojmě, který na konci září rozhodl, že Krumlov musí Praze obrazy vydat. Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s plátny nepovolili.

Část obrazů je od té doby srolovaná a odborníci se obávají o jejich osud. Slovanská epopej se 8. listopadu stala kulturní památkou. Vlastník obrazů, tedy Praha, musí úřady informovat o jakékoliv manipulaci s dílem.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!