Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovanská epopej už nemá pečetě. Opět je ve hře její stěhování

Česko

  19:06
PRAHA - Spor o Slovanskou epopej dospěl do další fáze. Byť zainteresovaní nešetří slovy o dohodách, oficiálně nikdo nezměnil pokyn ke stěhování obrazů.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek a Ministr kultury Jiří Besser foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Páteční slavnostní odpečetění místostí s obřími plátny je symbolické: u dveří se honosili politici z­regionu i ministr kultury, zástupci Prahy se drží zpátky.

Ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka tvrdí: máme platný pokyn k­přesunu a­přesouvat budeme. Podzimní výstavení Muchova díla ve Veletržním paláci má Bufka stále za hotovou věc. Pokyn se podle něho týká pěti srolovaných pláten. "Na transportních cívkách a v igelitu měla být několik dnů, zůstala tak několik měsíců. Nyní je tedy potřeba je odvézt do Prahy a rozbalit v­klimatizovaných prostorách, aby se nepoškodila. Restaurátoři je zkontrolují, případně opraví a znovu namotaná je budou deponovat v klimatizovaných prostorách," popsal včera Bufka. Marně oponenti argumentují jinými posudky: k rozbalení pěti pláten může dojít i­v­Krumlově.

Tajemník Moravského Krumlova odpečetil za přítomnosti ministra kultury Jiřího Bessera zapečetěné dveře do expozice Slovanksé epopeje v Moravském Krumlově

Zbylých patnáct pláten je galerie ochotna nechat do podzimu v­Krumlově poté, co podepíše se společností Incheba jako s majitelem zámku smlouvu o prostorách. "V Praze na ně v tuto chvíli nemám místo, převezeme je proto až do Veletržního paláce," upřesnil Bufka.

ČTĚTE VÍCE:

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který Rytířský sál a kapli krumlovského zámku pomáhal odpečeťoval, zdůrazňuje svá jednání s­pražským primátorem Bohuslavem Svobodou. S tím se dohodl na vytvoření komisí, které budou osud veledíla řešit s tím, že do té doby by zůstala v Krumlově. Jenomže pražští radní právně zatím svůj pokyn nezměnili a galerie má povinnost plátna odvézt.

Ministr kultury Jiří Besser zdůraznil, že Epopej je kulturní památkou a chce, aby zůstala celistvá. K přesunu se sice vyjadřuje pražský magistrát a zástupci galerie tvrdí, že vzhledem ke stavu zámku je to jasné – změnu by ale muselo potvrdit právě ministerstvo. Hejtman Hašek i nový krumlovský starosta Tomáš Třetina zdůrazňují, že část s Epopejí je ve vyhovujícím stavu a chtějí s Inchebou jednat o­dalších úpravách.

Otázkou zůstává postoj části rodiny tvůrce obrazů Alfonse Muchy, kteří zpochybňují vlastnictví Prahy. Odpečetění umožnili, ale do dalšího osudu chtějí mluvit. Připomínají, že Praha nedodržela podmínku vystavět Epopeji budovu.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat