Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovem roku 2008 jsou podle LN 'poplatky'

Česko

  21:51
PRAHA - Právě končící rok má svoje slovo. V tradiční anketě Lidových novin je letos na první pozici slovo „poplatky“. Právě tento výraz (ve smyslu „zdravotnické regulační poplatky“) podle redakce LN nejvýznamněji poznamenal politické události letošního roku v Česku.
Poplatky se staly slovem roku 2008.

Poplatky se staly slovem roku 2008. foto: Lidové noviny

Redakce se na tom shodla i se čtenáři LN. Podle exkluzivního průzkumu, který pro LN zpracovala agentura Median, považuje „poplatky“ za slovo roku téměř čtyřicet procent lidí.

Anketu Slovo roku pořádají LN od roku 2006. Inspirovaly se projektem pořádaným od roku 1972 v Německu tamní Společností pro německý jazyk.

V anketě LN se na druhém a třetím místě umístila slova „krize“, respektive „Lisabon“.

Letos, na rozdíl od let minulých, tak zvítězilo slovo, které není pro češtinu nové. V minulých letech to totiž byla slova „blob“ a „šibal“, čili výrazy, které se běžně nepoužívají.

I výraz „poplatky“ však letos získal zcela nový nádech. A to především v kampani ČSSD, která stála právě na odmítaní zdravotnických poplatků. Kvůli tomu také nakonec ODS utrpěla v senátních a krajských volbách těžkou porážku.

Slovo „krize“, které skončilo druhé, vede zahraniční žebříčky. „Finanční krize“ zvítězila v Německu a slova spojená s krizí vedou i za mořem.


Výsledky každoroční
ankety LN "Slovo roku"
si přečtěte ve středečním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat