Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovem roku 2008 jsou podle LN 'poplatky'

Poplatky se staly slovem roku 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poplatky se staly slovem roku 2008. | foto: Lidové noviny

PRAHA Právě končící rok má svoje slovo. V tradiční anketě Lidových novin je letos na první pozici slovo „poplatky“. Právě tento výraz (ve smyslu „zdravotnické regulační poplatky“) podle redakce LN nejvýznamněji poznamenal politické události letošního roku v Česku.

Redakce se na tom shodla i se čtenáři LN. Podle exkluzivního průzkumu, který pro LN zpracovala agentura Median, považuje „poplatky“ za slovo roku téměř čtyřicet procent lidí.

Anketu Slovo roku pořádají LN od roku 2006. Inspirovaly se projektem pořádaným od roku 1972 v Německu tamní Společností pro německý jazyk.

V anketě LN se na druhém a třetím místě umístila slova „krize“, respektive „Lisabon“.

Letos, na rozdíl od let minulých, tak zvítězilo slovo, které není pro češtinu nové. V minulých letech to totiž byla slova „blob“ a „šibal“, čili výrazy, které se běžně nepoužívají.

I výraz „poplatky“ však letos získal zcela nový nádech. A to především v kampani ČSSD, která stála právě na odmítaní zdravotnických poplatků. Kvůli tomu také nakonec ODS utrpěla v senátních a krajských volbách těžkou porážku.

Slovo „krize“, které skončilo druhé, vede zahraniční žebříčky. „Finanční krize“ zvítězila v Německu a slova spojená s krizí vedou i za mořem.


Výsledky každoroční
ankety LN "Slovo roku"
si přečtěte ve středečním vydání deníku


Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

RD Dómské náměstí k pronájmu
RD Dómské náměstí k pronájmu

Dómské náměstí, Litoměřice - Za nemocnicí
12 000 Kč/měsíc