27. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovem roku je podle LN výraz sankce. Předčil lumpenkavárnu

„Putin musel částečně přiznat to, co mu vytýkají jeho kritici, tedy fakt, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Putin musel částečně přiznat to, co mu vytýkají jeho kritici, tedy fakt, že... | foto: Grafika: Lidovky.cz/škLidovky.cz

PRAHA Psal se 6. březen a nejvyšší rada takzvané Autonomní republiky Krym schválila připojení poloostrova k Rusku. Ostatně Moskvou řízená armáda již několik dní krymské území ovládala.

Odezva mezinárodního společenství na sebe nenechala dlouho čekat. Tentýž den americká administrativa nařídila vízové sankce proti „osobám a institucím odpovědným za narušení územní celistvosti Ukrajiny“. A trestání Ruska se postupně stupňovalo po celý rok ať už ze strany USA, nebo Evropské unie.

Slovo sankce ve spojení s Ruskem tak průběžně diktovalo agendu všech světových i českých médií.

Za posledních dvanáct měsíců se objevilo v českých novinách, časopisech či televizních zpravodajských pořadech v bezmála šesti tisíci případech. Právě proto zvolily LN termín „sankce“ slovem roku ve své tradiční anketě, která vybírá výraz, jenž nejlépe charakterizuje dění uplynulých měsíců.

„Toto slovo bylo v ­průběhu roku použito mnohokrát a charakterizuje mezinárodní dění roku 2014 relativně velmi dobře,“ okomentoval výběr jazykovědec a ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.

Čtenáři serveru Lidovky.cz zvolili v anketě jasným vítězem výraz prezidenta Miloše Zemana „pussy“ (čti pasy).

ČTĚTE VÍCE: Slovem roku je ‚pussy‘

Jazykovědec Oliva připomíná, že slovo sankce se v politice skloňovalo i v roce 1713. Odkazuje na dokument, který potvrzoval, že po císaři Karlu VI. může na trůn nastoupit i žena. „Bylo by to bývalo slovo roku i tehdy. Na pragmatické sankci je patrné, jak se význam slova za ta tři století posunul – ten tehdejší nám dal Marii Terezii,“ dodává Oliva.

V užším výběru redakční ankety byla třeba i slova ebola, „lumpenkavárna“, havlismus či příslovce prostě (v souvislosti s kampaní ANO).

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.