Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovem roku je Zemanova 'viróza', rozhodli čtenáři Lidovek.cz

Výstava bude otevřena od pátku do 19. května denně od 09:00 do 18:00. Přístup bude možný jen od Starých zámeckých schodů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava bude otevřena od pátku do 19. května denně od 09:00 do 18:00. Přístup bude možný jen od Starých zámeckých schodů. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Slovem končícího roku se stala "viróza". Rozhodli o tom čtenáři serveru Lidovky.cz, podle nichž výraz, s nímž přišel Hrad kvůli vysvětlení vrávorání prezidenta Miloše Zemana u korunovačních klenotů, nejlépe charakterizuje rok 2013. V anketě Slovo roku bodoval i Zemanův předchůdce Václav Klaus, výraz "amnestie" se umístil jako druhý, ačkoliv nezískal ani desetinu hlasů vítěze.

Ty záběry v květnu obletěly celé Česko. Prezident Miloš Zeman se 9. května večer jako jeden ze sedmi klíčníků zúčastnil slavnostního ceremoniálu, při kterém byly z Korunní komory v chrámu sv. Víta kvůli výstavě vyzvednuty české korunovační klenoty. Jenže hlava státu nebyla zjevně ve formě, Zeman vrávoral, v jednu chvíli se dokonce musel opřít o zeď, pomocnou ruku mu nabídl i pražský arcibiskup Dominik Duka.

Anketa

Jaké slovo podle vás nejlépe vystihuje dění v Česku v roce 2013?

haškování 41
amnestie 225
indemnita 40
Nagygate 77
intervence 9
lustrace 13
matrix 10
odborník 108
realizace 13
referendum 6
trafika 13
viróza 2766
popelníček 97
ramlice 113

Veřejnost měla jasno, prezident byl "společensky unavený" po návštěvě ruské ambasády. Když se druhý den server Lidovky.cz zeptal hradní mluvčí Hany Burianové na důvody Zemanovy indispozice, omlouvala ji "lehkou virózou". Vysvětlení se stalo zdrojem bezpočtu vtipů a slovo "viróza" rychle zlidovělo jako eufemismus pro opilost. 

S propastným rozdílem skončilo na druhém místě místě slovo "amnestie" skloňované v souvislosti s kontroverzním pardonem Zemanova předchůdce Václava Klause, který tak očistil obviněné nebo odsouzené z ekonomických zločinů.

Na třetím místě opět "bodoval" Zeman - skončilo tam totiž slovo odborník, které prezident používá v souvislosti s vládou Jiřího Rusnoka. Mnozí mu totiž vyčítají, že spíš než odborníci jsou premiér a ministři v demisi prezidentovými přáteli.

Redakce Lidových novin zvolila slovem roku realizaci, která přepsala politickou mapu Česka. Policejní mluvčí i vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan pomocí realizace popisovali zatýkání v kauze Nagyová. Jazykovědci si se souslovím „provádět realizaci“ příliš nevědí rady. „Nedá se ani říct, že je nesprávné. Je spíše nesmyslné. Používá se realizovat,“ řekl ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....