Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Za zneuctění Koránu skončila Slovenka ve vazbě, v Česku pálení knihy trestný čin není

Pálení koránu ve Stromovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pálení koránu ve Stromovce. | foto: Repro YouTube

BANSKÁ BYSTRICA / PRAHA Slovenka Adriana M. skončila kvůli zneuctění Koránu a výhrůžkám muslimům ve vazbě, na její podporu se v Česku na několika místech sešli islamofobové a svatou knihu islámu rovněž zapálili. Jenže v poutech nikdo neskončil, v minulosti už třeba česká policie také odložila prověřování známého odpůrce islámu Martina Konvičky kvůli spálení Koránu.

„Soudce pro přípravné řízení Specializovaného trestního soudu v Banské Bystrici rozhodl o vzetí obviněné do vazby. Důvodem je obava z možného pokračování v trestné činnosti,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Katarina Kudjaková. Slovenská policie stíhá čtyřiadvacetiletou ženu kvůli výrobě extremistických materiálů, násilí proti skupině obyvatel, hanobení rasy a přesvědčení a podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.

Čtyřiadvacetiletá Slovenka zneuctila korán, svůj akt zachytila na video. Soud v...

Čtyřiadvacetiletá Slovenka zneuctila Korán, svůj akt zachytila na video. Soud v Banské Bystrici ji za to poslal do vazby.

Mladá žena vzbudila mimořádnou pozornost, když před časem zveřejnila ostré antiislámské video. V něm roztrhala Korán, použila ho jako toaletní papír, pomočila ho a ve finále ho zapálila. Svůj akt pak doprovodila výhrůžkou muslimům. „Půjdu po každém jednom muslimovi. (...) Pro mě jsou to paraziti, kteří jsou horší než svrab. Když se neumějí přizpůsobit oni nám, tak tady nemají co hledat,“ prohlásila na nahrávce.

Slovenští kriminalisté ji v pátek sebrali, uplynulou neděli ji pak soud posadil do vazby. Proč dospěl soud k obavě z pokračování v trestné činnosti, není jasné. „Během přípravného řízení podrobnější informace neposkytujeme,“ podotkla mluvčí Kudjaková. Nicméně důvody vazby ještě přezkoumá Nejvyšší soud Slovenské republiky, protože si žena i žalobce (chtěl i vazbu útěkovou) podali stížnost. „Spis bude na Nejvyšší soud dodaný v nejbližších dnech,“ podotkla Kudjaková. Obviněné hrozí až šest let vězení.

Kriminalizace čtyřiadvacetileté Adriany M. vyvolala solidaritu mezi řadou českých antiislamistů, kteří v neděli přes sociální síť Facebook svolali minimálně na třech místech v zemi shromáždění na její podporu. Hlavním bodem programu bylo pálení Koránu, svatá knihu muslimů tak zahořela například ve Zlíně či v pražském parku Stromovka. V parku navíc islamofobové zapálili i českou a slovenskou ústavu.

Korán hořel ve Zlíně nebo v Praze, ve Stromovce lidé zapálili i českou a slovenskou ústavu

Zatímco Adriana M. skončila ve vazbě, česká policie přistupovala k dění na tuzemských demonstracích shovívavě. Ve Zlíně dorazila na místo až ve chvíli, kdy z byl z knihy popel. Přítomných několik desítek lidí policie „jen“ prolustrovala. „Situaci monitorujeme, případné protiprávní jednání vyhodnotíme podle zjištěných skutečností,“ řekla Deníku krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Ve Stromovce byli policisté svědky celého incidentu od první chvíle. Chtěli totiž předejít konfliktům, jelikož na místo dorazili i odpůrci antiislamistů. Nicméně při samotném pálení Koránu policie nikterak nezasáhla, podle fotografií zveřejněných serverem a2larm.cz jen přihlížela. Server Lidovky.cz se snažil zjistit, zda kriminalisté okolnosti incidentu budou alespoň prověřovat zpětně.

„Celou akci a její průběh jsme ještě vyhodnocovali posléze. V tomto směru mohu konstatovat, že jsme žádné protiprávní jednání neodhalili,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Jinými slovy korán i ústavy shořely v souladu se zákonem. S organizátorkou akce se jen po podnětu od policie zahájí přestupkové řízení, protože sešlost řádně neohlásila. Na první pohled laxní přístup české policie na rozdíl od slovenských kolegů může plynout z několika faktorů. Slovenští kriminalisté mohli mít jednoduše závažnější poznatky v případě Adriany M. než jejich kolegové při událostech ve Zlíně či pražské Stromovce.

V Česku se svoboda slova vykládá extenzivně, míní expert

Dost možná v tom ale hraje roli také tolerantnější postoj českých úřadů vůči projevům svobody slova, pod níž se dá pálení náboženské knihy podřadit. „U nás je svoboda projevu vykládána poměrně extenzivně, společenská debata je tu posunutá,“ sdělil serveru Lidovky.cz politolog a odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš. „Na různých satanistických koncertech byly hanobeny křesťanské symboly, třeba kříž, a také se po tom nešlo,“ dodal.

V Česku by takové jednání podle trestního zákoníku odpovídalo hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob případně podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Nicméně záleží na tom kterém kriminalistovi či státnímu zástupci, jak se k zapálení náboženské knihy postaví. „Když bude někdo hodně chtít, tak to tam může zkusit napasovat. Umím si představit takového státního zástupce,“ sdělil serveru Lidovky.cz advokát Robert Cholenský, který se podobnými případy ve své praxi zabývá.

Na druhou stranu i Cholenský má za to, že podobné jednání lze považovat za projev politického názoru a svobody slova. Ačkoliv sám uznává, že někdy se hranice mezi nárokem na svobodný projev a trestným činem nehledá snadno. „Žijeme v demokratické zemi a každý má právo projevit svůj názor i na Korán nebo na islám. Kdyby se toto nedalo dělat, potom bychom významným způsobem eliminovali veřejnou diskusi,“ míní.

Česká policie už v minulosti minimálně jeden totožný případ prověřovala, Korán se při demonstraci před brněnskou mešitou vzňal rukou entomologa a islamofoba Martina Konvičky loni v červenci. Kriminalisté v září nakonec případ odložili, Českou televizi to tehdy potvrdil mluvčí brněnských městských žalobců Ivo Hahn. Konvičku ale česká policie stále vyšetřuje kvůli jeho antiislámským výrokům na Facebooku v čele s výhrůžkou muslimům, že je namele do masokostní moučky.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...