23. února 2015 17:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovenská expremiérka Radičová bude poradkyní Jourové

Slovenská expremiérka Radičová bude poradkyní Jourové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská expremiérka Radičová bude poradkyní Jourové. | foto: Lidovky.cz

BRATISLAVA Někdejší slovenská premiérka Iveta Radičová se stane poradkyní české eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnost pohlaví Věry Jourové. Evropská komise by ráda využila zvláště jejích zkušeností s bojem proti korupci.

Bývalá politička, která vedla slovenskou vládu v letech 2010 až 2012, se zapsala do povědomí veřejnosti především bojem za transparentní veřejnou správu a snahou o potírání korupce.

Právě zkušenosti s uplatňováním jejího programu nazvaného „Iniciativa pro otevřené vládnutí“, obsahujícího mimo jiné protikorupční opatření, by chtěla Evropská komise využít, napsal zpravodajský web sme.sk.

„Jde o jejich možné uplatnění na úrovni EU. Cílem je zvýšení vymahatelnosti práva, zlepšení podnikatelského prostředí, konkurenceschopnosti EU a ochrany spotřebitele,“ uvedla Radičová.

Jourové by prý kromě toho měla radit i v otázce rovnosti práv žen a mužů.

  • Radičová vedla slovenskou vládu jako členka středopravé strany SDKU-DS, její kabinet však skončil v první polovině čtyřletého funkčního období, když neúspěšně spojila hlasování o důvěře vládě se schválením slovenského příspěvku do záchranného fondu EU.
  • Poté se z politiky zcela stáhla.
Iveta Radičová na tiskové konferenci po neúspěšném hlasování o důvěře její vládě. Vlevo předseda KDH Ján Figeľ, vpravo šéf Most-Híd Béla Bugár

Iveta Radičová na tiskové konferenci po neúspěšném hlasování o důvěře její vládě. Vlevo předseda KDH Ján Figeľ, vpravo šéf Most-Híd Béla Bugár

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.