Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenské divadlo jede do Prahy

Česko

PRAHA Hra Ivety Horváthové Fetišistky v podání souboru Slovenského národního divadla v Bratislavě otevře letošní, už čtrnáctý, ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze. Přehlídka se uskuteční na scénách Divadla Bez zábradlí a Divadla A. Dvořáka Příbram, tentokrát v rozpětí měsíců únor–červen. Patronem festivalu je Milan Lasica.

Na programu festivalu je dvanáct představení sedmi profesionálních slovenských divadelních souborů, z toho deset se odehraje na scéně Divadla Bez zábradlí a dvě uvidí diváci v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami.

Lokální hvězda s globální image První inscenace, kterou uvidí diváci 14. února v Divadle Bez zábradlí, je z repertoáru SND Bratislava – hra Ivety Horváthové Fetišistky. Jde o současný příběh lokální mediální hvězdy s globální image (hrají Zdena Studenková, Kamila Magáľová, Táňa Pauhofová, Jozef Vajda, Emil Horváth, Lucia Molnárová a další). V únoru ještě Divadlo Astorka Korzo ’90 zahraje ruskou klasiku Měsíc na vsi I. S. Turgeněva. Březen bude ve znamení mimobratislavských souborů, Slovenské komorné divadlo Martin přijede s inscenací Kouření je dřina (Rollingova terapia), za kterou její autor Juan Carlos Rubio dostal v roce 2005 Cenu za nejlepší divadelní hru Společnosti španělských spisovatelů, a Divadlo Andreje Bagara z Nitry zavítá do Česka s bláznivou groteskou Brýle Eltona Johna, za kterou David Farr získal cenu anglické autorské asociace za nejlepší regionální hru roku 1997. V dubnu přijalo pozvání na festival „Kukurovo“ Divadlo Aréna s původní adaptací románu Tři kamarádi E. M. Remarqua. V květnu se diváci mohou těšit na Radošinské naivné divadlo s jeho padesátou inscenací Niekto to rád slovenské, kterou nastudovalo u příležitosti 45. výročí svého vzniku.

Tečku za festivalem v červnu udělá Štúdio L+S, které v Praze představí svůj horký premiérový titul Rybárik kráľovský v hvězdném hereckém obsazení (Emília Vášáryová, Milan Kňažko a Milan Lasica).

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...