Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovensko čelí žalobě za nevyplácení dávek. Díky českému ombudsmanovi

Ombudsman Pavel Varvařovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ombudsman Pavel Varvařovský | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Problém s dávkami dlouhodobé péče, které Slovensko nevyplácí svým občanům žijícím v Česku, začal řešit Soudní dvůr EU v Lucemburku. Žalobu podala koncem května Evropská komise, a to z podnětu českého ombudsmana Pavla Varvařovského. Informovala o tom kancelář ombudsmana.

Na veřejného ochránce práv se už několik let obracejí slovenští senioři, kteří žijí v Česku, pobírají důchod ze Slovenska a v důsledku dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby. Z českého systému sociálního zabezpečení jim nárok na příspěvek na péči nevzniká, Slovensko se však poskytování dávek do zahraničí brání.

Podle Varvařovského se problém týká mnoha lidí, kteří se kvůli tomu dostávají do tíživé sociální situace. "Ochránce Evropskou komisi upozornil, že slovenská vláda trvale odmítá vyplácet dávky dlouhodobé péče svým důchodcům pobývajícím v zahraničí, přestože to vyplývá z nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropy," uvedla mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

Varvařovský i jeho předchůdce Otakar Motejl kvůli dávkám dlouhodobé péče vedli v minulosti řadu jednání s různými úřady. České ministerstvo práce a sociálních věcí nabízelo v roce 2011 dohodu, že bude dávky v souladu se slovenskými právními předpisy poskytovat a slovenská strana bude náklady kompenzovat. Slovensko však toto řešení odmítlo, uvedla Hrazdílková.

ČTĚTĚ DÁLE:

Podle slovenského práva se tři dávky pro osoby s těžkým zdravotním postižením, konkrétně příspěvek na péči, na osobní asistenci a kompenzaci zvýšených výdajů, poskytují pouze lidem, kteří žijí na Slovensku. Podle Evropské komise však nárok na podobné návky nelze podmínit tím, že žadatel žije na území členského státu, který příspěvek poskytuje.

Slovensko už od dubna čelí také žalobě Evropské komise za to, že nevyplácí svým důchodcům žijícím v zahraničí takzvaný vánoční příspěvek k penzi.

Podle komise jsou tak důchodci žijící v zahraničí znevýhodněni. Slovenští představitelé tehdy uvedli, že vyčkají na verdikt unijního soudu.

,

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Emmanuel Macron. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...