Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Slovensko ukazuje, že euro se dá bez větších problémů zvládnout, říká Drahoš

Česko

  6:00
PRAHA - Přechod z koruny na společnou evropskou měnu se dá bez větších komplikací zvládnout, Slovensko je tomu důkazem. V online rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz to řekl někdejší šéf Akademie věd a prezidentský kandidát Jiří Drahoš. V odpovědích mimo jiné uvedl, že by jako hlava státu nevyhlásil amnestii. Upozornil také, že nikdy nebyl členem KSČ, ačkoliv mu to bylo vícekrát nabízeno.

Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta, přišel do redakce serveru Lidovky.cz a Lidových novin odpovídat na čtenářské dotazy. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Během hodinového online rozhovoru stihl Jiří Drahoš odpovědět zhruba na šest desítek dotazů čtenářů týkajících se převážně Evropské unie, migrace a komunistů. „Nikdy jsem nebyl členem KSČ. Dvakrát jsem nabízený vstup odmítl,“ reagoval bývalý šéf Akademie věd na nejčastěji opakující se otázku.

Za to, že do strany nevstoupil, prý postižený nijak nebyl. Musel se ovšem smířit s pozicí řadového vědce. Odmítl tak zároveň tvrzení, že by byl jmenován docentem již během období normalizace v roce 1977. U současných členů komunistické partaje mu vadí, že se „demagogicky zastávají zločinů padesátých let“.

Drahoš nesouhlasil mimo jiné s tím, že by zastával takzvanou vítací migrační politiku. „Evropa nemůže řešit ekonomickou migraci z Afriky a Blízkého východu. Odmítám kvóty, žádosti o azyl je potřeba posuzovat individuálně,“ shrnul Drahoš stručně svůj postoj k migraci.

Naopak by se dost pravděpodobně nebránil přijetí eura. „Je to v zásadě politické rozhodnutí. Na příkladu Slovenska ale vidíme, že to lze bez větších problémů zvládnout,“ sdělil.

Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš odpovídá čtenářům serveru Lidovky.cz.

Jednoznačný názor vyjádřil na prezidentskou amnestii, kterou by dle svých slov určitě nevyhlásil. Milosti by zase uděloval pouze v případě velmi vážných zdravotních důvodů a sociálních situací.

„Otázku bratrů Mašínů považuji za uzavřenou“

Objevily se však i dotazy, na které Drahoš reagovat odmítl. Prozradit například nechtěl, k jaké politické straně má nejblíže, koho v minulosti volil či který americký prezident patří mezi jeho oblíbence. „Svojí volbu si s dovolením nechám pro sebe,“ odvětil shodně.

Neurčitě se vyjádřil rovněž k tomu, jaké postavení by v prezidentské funkci zaujal směrem k Tibetu či zdali by uznal Kosovo jako nezávislý stát. „Prezident musí zahraniční politiku koordinovat s vládou. Záleží tedy také na jejím postoji, postupoval bych po dohodě s ní,“ uvedl.

Jiřího Drahoše (vpravo) vítá v redakci Lidových novin ředitel redakce Veselin Vačkov.

Podobně rozvážně zareagoval i na otázku, jestli by vyznamenal bratry Mašíny, členy protikomunistické odbojové skupiny. Situaci kolem nich považuje za historicky uzavřenou a už by se k ní nevracel.

Mimo to Drahoš čtenáře ujistil, že se před ani v průběhu prezidentských voleb nesníží k žádným podpásovým praktikám. Na případné útoky ze strany protikandidátů a kritiku veřejnosti je naopak připravený. Předtím, než se pro oznámení kandidatury rozhodl, totiž prý vše probral s rodinou.

Už má dokonce plán, jak zapůsobit na voliče z venkova a menších měst, aby získal jejich přízeň a zvýšil své šance v lednových volbách. „Plánuji kontaktní kampaň s voliči mimo velká města,“ doplnil.

Co si myslí o jednoslovném označení Czechia a jaký je jeho názor na vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie? Celý online rozhovor si přečtěte ZDE.

Autor: