Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovensko žádá dokumenty komunistické rozvědky. Česko je prý zadržuje

Archiv StB. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archiv StB. | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Česká republika prý odmítá vydat Slovensku archivní dokumenty po vojenské kontrarozvědce z dob komunistického Československa. Napsal to v pondělí list Sme s odvoláním na Ústav paměti národa (ÚPN), který například archivuje svazky po komunistické tajné policii StB a který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů.

Slovenské ministerstvo obrany naopak popřelo potíže se získáním zmiňovaných dokumentů, které jsou důležité pro udělování bezpečnostních prověrek vojákům.

"Spisy se dosud nacházejí v Archivu bezpečnostních složek v Kanicích. Jednání s představiteli českého Ústavu pro studium totalitních režimů byla dosud neúspěšná," prohlásil mluvčí ÚPN Tibor Ujlacký.

Česká republika informace poskytuje ’čas od času’

Podle Sme česká strana poskytuje informace z archivu nebo kopie spisů na vyžádání případ od případu. Slovensko ovšem prý usiluje o vydání originálů dokumentů a odvolává se na smlouvu mezi ministerstvy obrany obou zemí z roku 2007.

ČTĚTE TAKÉ:

Archiv bezpečnostních složek uvedl, že Slovensku odevzdal už všechny dokumenty a že celý proces považuje za ukončený. "Jeho případné obnovení by muselo být řešeno na mezivládní úrovni," citoval deník ředitelku instituce Světlanu Ptáčníkovou.

Dokumenty prý navíc nelze z archivu jednoduše vyčlenit, aniž by byla známa čísla svazků nebo osobní údaje osob ze spisů. ÚPN si stěžuje, že ČR uložila tyto spisy do svých archivů v rozporu se zmiňovanou mezistátní smlouvou už před sedmi lety.

Slovenské ministerstvo obrany potíže se získáváním archivních dokumentů z Česka nepotvrdilo. "Přebírání dokumentů probíhá dohodnutým způsobem. Nebrzdí ho žádné překážky ze strany příslušných orgánů České republiky," reagovala mluvčí ministerstva obrany Martina Balleková.

Podle Sme se však údajnými potížemi s převzetím archivních spisů z ČR zabýval výbor slovenského parlamentu pro kontrolu vojenské tajné služby. Tuto skutečnost potvrdil i předseda výboru Martin Fedor.

,

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...