Slovenský Febiofest, jehož hlavním organizátorem je Asociácia slovenských filmových klubov, potrvá až do 30. dubna a kromě deseti bratislavských sálů proběhne ještě v Trenčíně, Žilině, Košicích, Popradu, Nitře, Banské Bystrici, Martině a Prešově. Celkem se diváci mohou těšit na 259 představení a 135 filmů.
Pokračování na str. III
Slovenský...
PRELUDIUM V JEDNOM ZÁBĚRU
Dokončení ze str. I Febiofest na Slovensku se již tradičně zaměřuje zejména na prezentaci české a slovenské kinematografie a to ve všech jejích aspektech od celovečerních hraných filmů přes dokumentární až k televizní tvorbě.
Jednou z hlavních sekcí festivalu je Nový český a slovenský film. V jejím rámci se bude promítat 22 filmů. Mezi jinými se tak k slovenským divákům dostane například film Filipa Renče Hlídač č. 47, který zatím slovenského distributora hledá. Sekce také ukazuje, že česko-slovenský film stále žije, ať už se jedná o filmy koproduční, nebo jen smíšené filmové štáby. Z první skupiny jmenujme například Ako sa varia dejiny P. Kerekeše, Anglické jahody V. Drhy, Ježíš je normální T. Nvotové či Tango s komármi I. Luthera. V rámci této sekce proběhne i projekce dlouho očekávaného provokativního dokumentu Koliba režisérky Zuzany Piussi. Piussi představí na slovenském Febiofestu i svůj nový (tentokrát český) částečně hraný dokument Babička, který se otevřeně zabývá otázkami vztahu starší ženy s mladšími muži, a který už běží v české distribuci s podtitulem „Film pro mírně zvrhlé diváky“.
Další velmi zajímavou sekcí je rozhodně Český dokumentární film 2007–2008. Svůj nový snímek na Slovensku osobně uvede česká dokumentaristka Linda Jablonská, která se vydala s turistickou výpravou do Severní Koreje, aby odsud přivezla zajímavé svědectví Vítejte v KLDR! Diváci nebudou ochuzeni ani o snímek Ivetka a hora, nejlepší český dokumentární film roku 2008 (oceněný na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava). Ivetku přijede představit režisér Vít Janeček se svým kameramanem Braňo Pažitkou. Zvláštní uvedení budou mít „slovenské“ díly dokumentárního cyklu Zlatá šedesátá a To nejlepší z Febia představí aktuální díly GEN (Galerie elity národa) i cyklu České milování.
Ze zahraničních filmových sekcí je třeba zmínit zejména Profil slavného maďarského režiséra Bély Tarra, který předběžne přislíbil uvést osobně svoje sedmihodinové Satanské tango. Samostatný profil představí také tvorbu všestranného filmaře Jerzyho Skolimowského a dvě sekce budou věnovány srbské kinematografii.
Ačkoliv je již Febiofest na Slovensku relativně samostatnou filmovou přehlídkou, s jeho českým bratrem jej nadále, kromě společné vizuální podoby, spojuje to hlavní -snaha prezentovat nejen v hlavním městě, ale i v regionech to nejkvalitnější z domácí i světové kinematografie.