Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Slovenský ústav poskytl soudu další dokument o údajné spolupráci Babiše s StB. Premiér ji opět popřel

Premiér Andrej Babiš. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha/Bratislava - Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) předložil soudu jako další dokument k údajné spolupráci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) s komunistickou Státní bezpečností (StB) nově nalezenou kartu agenta. Uvedl to v pátek server Seznam Zprávy. Babiš v pátek spolupráci s tajnou policií totalitního režimu opět popřel. Řekl, že StB vedla v evidenci lidi bez jejich vědomí. Podle serveru se Babišův advokát k novému důkazu zatím soudu nevyjádřil.
  12:24

ÚPN, který na Slovensku spravuje dokumenty po StB, objevil v archivu na konci loňského roku statistickou kartu StB s Babišovými údaji. Karta s razítkem „agent“ obsahuje už dříve v souvislosti s Babišem zmiňované krycí jméno „Bureš“ i jména řídících příslušníků StB. „Údaje korelují s údaji v registračním protokolu, kde se v chronologickém pořadí evidovaly všechny typy svazků StB, a s údaji ze svazku tajného spolupracovníka,“ řekl serveru Seznam Zprávy ředitel kanceláře ÚPN Jerguš Sivoš.

Slovenský soud bude muset určit, koho měl Babiš kvůli StB žalovat

Karta uvádí, že StB získala Babiše ke spolupráci v listopadu roku 1982 a že se Babiš stal agentem dobrovolně. Spolupráce mezi StB a Babišem byla podle karty dočasně přerušena v červnu 1988 kvůli jeho odjezdu na pracovní pobyt do Maroka, odkud se Babiš vrátil až po konci komunistické totality v roce 1989. „Jak je známo, estébáci vedli evidenci na lidi bez toho, aby o tom věděli. Ten dokument, který tady ukazujete, neznamená vůbec nic,“ prohlásil dnes Babiš na dotaz novinářů k nalezení karty.

Seznam Zprávy se obrátily s dotazem k nalezené kartě agenta i na Babišova advokáta v této kauze Vojtecha Agnera, který ale na otázky podle serveru nereagoval. Advokát se k novému důkazu nevyjádřil ani krajskému soudu v Bratislavě, ačkoli mu soud prodloužil lhůtu pro vyjádření do konce března.“Soud zatím neeviduje doručení vyjádření žalobce,“ řekl serveru mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Kdo je Arenberger? Měl blízko k Pirátům a jeho žena se zúčastnila Miss. Estébáci mu dali krycí jméno Kůže

„Já jsem nikdy nepodepsal, vyhrál jsem třikrát soud,“ prohlásil dnes Babiš. Český premiér původně uspěl s žalobou na ÚPN, kterou se domáhal verdiktu, že je v archivech StB veden jako její agent neoprávněně. Bratislavský krajský soud pak ale Babišovu žalobu v obnoveném líčení zamítl a rozhodnutí potvrdil slovenský nejvyšší soud. Slovenský ústavní soud předloni kauzu soudům vrátil, protože soudy přesně neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Ústavní soud již dříve rozhodl, že Babiš nemůže žalovat přímo ÚPN. Bratislavský soud sice při následném rozhodování přijal, že žalovaným nemá být ÚPN, ale zároveň neuvedl, kdo má být žalovanou stranou. To byla podle ústavních soudců chyba, kterou zopakoval i nejvyšší soud.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...