Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Slováci zrušili rozhodnutí, že je Babiš veden jako agent StB neoprávněně. Kauza se vrací na začátek

Česko

  10:09aktualizováno  16:19
Bratislava - Slovenský ústavní soud ve čtvrtek zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Babišovi vadí, že se spor o jeho spolupráci s StB na Slovensku vrací na začátek. Případ podle něj bude zneužívat politická konkurence v kampani.

Andrej Babiš. foto: MAFRA

Žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v archivních dokumentech někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu nemá být na Slovensku Ústav paměti národa (ÚPN).

Verdikt soudu v Babišově případu označil slovenský Ústav paměti národa za přelomový

Slovenský ústavní soud to ve čtvrtek uvedl ve zdůvodnění verdiktu, kterým po stížnosti ÚPN zrušil pravomocná rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, podle nichž byl šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš evidován v dokumentech StB jako její agent neoprávněně. Podle ústavního soudu obecné soudy také pochybily, když svá rozhodnutí opřely o svědectví bývalých příslušníků StB, aniž by ti byli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

Místopředseda Evropského parlamentu Telička končí s ANO. Neshodli se s Babišem

Rozhodnutí slovenského ústavního soudu je přelomovým. Slovenský nejvyšší soud i nižší soudy v minulosti opakovaně rozhodly, že lidé ve sporech o oprávněnost evidence u StB mohou žalovat právě ÚPN, byť ústav opakovaně namítal svou nepříslušnost v takových kauzách. Ústavní soud dnes ale neuvedl, kdo by měl být ve zmiňovaných sporech žalovanou stranou.

Bratislavský krajský soud, kterému ústavní soudci Babišův případ vrátili, bude muset v novém procesu respektovat názor ústavního soudu. Vzhledem k tomu, že podle ústavních soudců ÚPN není příslušným ve sporu coby žalovaný, krajský soud by měl Babišovu žalobu zamítnout.

Žalovaným podle ÚS neměl být Ústav paměti národa

„Ústavní soud zastává názor, že Ústav paměti národa není pasivně legitimovaný, a to jak z hlediska odpovědnosti za neoprávněnou evidenci (u StB), tak ani z hlediska odpovědnosti za zveřejnění této evidence,“ uvedl předseda tříčlenného senátu slovenského ústavního soudu Ladislav Orosz. Dodal, že ÚPN není odpovědný za evidenci Babiše u StB a že povinnost zveřejňovat archivní dokumenty po StB mu ukládá zákon.

ÚPN, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů, na Slovensku archivuje svazky po StB a také zkoumá období nesvobody.

Archivní dokumenty tvrdí, že Babiš se v roce 1980 stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl. U soudu vypovídali i další někdejší příslušníci StB. ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je jméno agenta Bureše uvedeno.

„Uvedení svědkové podle názoru ústavního soudu měli být zproštěni mlčenlivosti již v líčení před okresním soudem. Když se okresní soud dopustil tohoto zásadního pochybení, bylo povinnosti krajského soudu na to reagovat,“ řekl Orosz.

Slovenský nejvyšší soud při posuzování mimořádného opravného prostředku, kterým chtěl ÚPN zvrátit spor s Babišem, upozornil na pochybení nižších soudů ohledně výpovědí svědků. Zároveň si ale nejvyšší soud vyžádal od slovenského ministra vnitra dodatečný souhlas se zbavením mlčenlivosti svědků a takzvané dovolání ÚPN letos v lednu zamítl. I tento postup nejvyššího soudu ovšem ústavní soud označil za chybný.

Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB coby svědků. Slovenské soudy by se podle něj měly s touto skutečností při rozhodování zmiňovaných sporů vypořádat.

Právě výpovědi bývalých příslušníků StB byly klíčové v procesu u slovenských soudů, které rozhodly v Babišův prospěch. Senát ústavního soudu ve zdůvodnění svého verdiktu rovněž zpochybnil důvěryhodnost bývalých příslušníků StB jako svědků.

Babišovi advokáti: Nastane chaos a mlčenlivost ÚPN dříve nevadila

Podle Babišových právníků na Slovensku aktuální rozhodnutí Ústavního soudu nastoluje „Chaos ve slovenském soudním systému.“

Dosavadní praxe, kdy lidé žalovali právě Ústav paměti národa, se totiž opírala o rozsudek Nejvyššího soudu z roku 2011. Ten v rámci sjednocování rozhodnutí dokonce vyšel ve Sbírce stanovisek nejvyššího soudu.

Právníci se také podivují nad tím, že Ústavní soud vyhověl návrhu historiků na zbavení mlčenlivosti bývalých příslušníků StB. Ústavu paměti národa prý totiž tato skutečnost nevadila při jednání u okresního soudu.

„Ústav paměti národa dosud nepředložil žádný důkaz. který by prokazoval, že Andrej Babiš podepsal závazek spolupráce s StB. Takový důkaz zjevně ani existovat nemůže, když, jak Andrej Babiš opakovaně prohlásil, žádný závazek ke spolupráci nepodepsal a s StB nespolupracoval.

Babiš: Budeme žalovat ministertvo vnitra

Babiš ČTK napsal, že případ nyní bude zneužívat jeho politická konkurence v předvolební kampani. Hodlá se dál bránit u soudů. „Jaká náhoda. Pár dní před volbami a slovenský Ústavní soud se z ničeho nic rozhodl, že po dlouhých letech popře všechna svá dosavadní rozhodnutí a způsobí totální chaos a nejistotu ve slovenském právním systému,“ napsal ČTK Babiš.

Lidé neoprávněně evidovaní ve svazcích, kteří zažalovali ústav, podle něj budou muset žalovat ministerstvo vnitra. „Dobře. Budeme ho žalovat a ten boj opět vyhrajeme, protože jsem spolupráci s StB nikdy nepodepsal a nikdy jsem s StB nespolupracoval,“ uvedl. Soud o tom nyní ani nerozhodoval, dodal.

V rozhovoru se serverem novinky.cz Babiš spojil rozhodnutí slovenského Ústavního soudu se svým obviněním z podvodu kvůli padesátimilionové dotaci pro farmu Čapí hnízdo. „Jak je vidět, tak mafie, která zařídila moje stíhání v kauze Čapí hnízdo, má dlouhé prsty,“ řekl.

Opozice reaguje

Na aktuální verdikt Ústavního soudu zareagovali lídři českých opozičních stran. „Nestál jsem o to, aby byla minulost předvolebním tématem. Bohužel Andreje Babiše jeho minulost dohání,“ napsal na svém twitterovém účtu ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. V následujícím tweetu dodal, že člověk s takovou minulostí se podle něj nemůže ucházet o vysoké ústavní funkce. 

12.října 2017 v 11:52, příspěvek archivován: 12.října 2017 v 12:02

2/2 Člověk s takovou minulostí, který je navíc obviněn z podvodu, se nemůže ucházet o vysoké ústavní funkce. Shodilo by to ČR v zahraničí.

„Andreje Babiše opět dohnala jeho minulost. Verdikt Ústavního soudu SR jen potvrzuje, že nemá co dělat ve vládě, natož snad v jejím čele,“ řekl podle serveru iDnes.cz šéf ODS Petr Fiala.

„Rozhodnutí Ústavního soudu Slovenské republiky znamená, že hnutí ANO vede do voleb nejen člověk obviněný z podvodu, ale také právoplatně evidovaný udavač komunistické tajné bezpečnosti,“ komentoval rozhodnutí slovenského soudu podle iDnes.cz předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ačkoliv z rozhodnutí ústavního soudu vyplývá, že se samotnou otázkou napojení Babiše na StB nezabýval.

Ústavní stížnost podal ÚPN po lednovém rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který odmítl mimořádný opravný prostředek, jímž se ÚPN snažil zvrátit spor s Babišem. Ve prospěch Babiše na Slovensku předtím rozhodly okresní i krajský soud. ÚPN zejména tvrdil, že bývalí příslušníci StB, kteří svědčili ve prospěch Babiše, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...