Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovenští autodopravci plánují v noci opět blokovat hranici v Břeclavi, průjezd omezí na 20 místech

Autodopravci protestují za snížení silniční daně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autodopravci protestují za snížení silniční daně. | foto: ČTK

Praha  Slovenští silniční autodopravci ohlásili nové blokády kamionové dopravy zhruba na dvaceti místech, včetně oblastí u hranic s Českem. Hranice mezi Českem a Slovenskem v Břeclavi by ale měla zůstat průjezdná pro osobní auta. Informovaly o tom česká policie a Národní dopravní informační centrum (NIDC). Dopravci protestují kromě jiného za výraznější snížení silniční daně.

Blokáda má začít ve 22:00. „Přechod bude průjezdný pro osobní vozidla pravým pruhem,“ uvedlo NDIC. Policie ve svém varování konkrétní hraniční přechod nezmínila. „Doporučujeme nevyjíždět a vyčkat, jak se situace vyvine. Naši dopravní policisté budou usměrňovat provoz tak, aby zůstal zachován průjezd pro osobní auta,“ uvedla policie na Twitteru.

Policie ČR na dálnici
Podle policie se blokáda týká nákladní dopravy ve směru na Slovensko, osobní...

Nespokojení slovenští autodopravci podobně protestovali už v pátek. Částečně znemožnili provoz na dálničním hraničním přechodu Brodské-Břeclav. Později protesty rozšířili také na hraniční přechody Makov-Bumbálka na severu země a Drietoma-Starý Hrozenkov na západě Slovenska.

Slovenské úřady odmítly požadavek Unie autodopravců Slovenska snížit sazby silniční daně o polovinu a pozastavit mýtný systém. Dopravci reagovali na zprávu nejvyššího kontrolního úřadu, že provozovatel mýtného systému SkyToll zinkasoval až téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích.

Ministerstvo financí ve čtvrtek ale oznámilo, že je připraveno předložit sněmovně návrh na snížení sazeb silniční daně pro kamionovou dopravu v průměru o 12,5 procenta. Snížení o polovinu by podle úřadu znamenalo výpadek příjmů státu ve výši asi 35 milionů eur (884 milionů korun).

Silniční daň platí firmy i živnostníci za vozidla, která používají při svém podnikání. Základní sazba daně u nákladních vozidel závisí na celkové hmotnosti a na počtu náprav, pohybuje se od 74 do 2790 eur (1870 až 70.450 korun) ročně. Nová vozidla mají nárok na slevu z daně, naopak u starších vozů se sazba zvyšuje.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...