Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Složitý ročník 2010 míří na trh

Česko

* VÍNO PRO TENTO TÝDEN

Ačkoliv první tuzemská vína z ročníku 2010 se tradičně ochutnávala už 11. listopadu ve svátek sv. Martina, „seriózní“ vína zůstávala stranou. Celou zimu byla tzv. školena – procházela různými operacemi, od lisování až po lahvování, které mají za cíl zvýšení kvality vína – a na trhu se objevují až nyní.

Z těch, která letos ochutnal, someliéra LN zatím nejvíce zaujalo jakostní víno z odrůdy Pálava vinařství Regina Coeli (Trpělka a Oulehla) ve znojemské oblasti. „Na trhu se vždy objevují nejprve bílá vína jakostní. Vyšší kategorie, stejně jako délezrající červená vína, přicházejí až počátkem května,“ vysvětluje someliér.

Jaké kategorie se rozlišují u tuzemských vín?

Na nejnižším stupni jsou stolní či zemská vína.

Výše pak jakostní, která, pokud byla vyrobena z hroznů určité cukernatosti a za splnění dalších podmínek, mohou být označena přívlastkem kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí nebo výběr z cibéb. Jejich zvláštními kategoriemi jsou vína ledová a slámová.

Označení známková pak nesou jakostní vína, která byla vyrobena z různých odrůd, zatímco zkratka VOC (vína originální certifikace) zaručuje, že víno bylo vyrobeno členem samosprávného sdružení, a to z hroznů sklizených na určitém předem stanoveném území.

Rok 2010 byl pro vinaře velmi komplikovaný.

„Byla krutá zima a právě ve znojemské oblasti mnoho poloh zmrzlo. Jaro začalo o tři týdny později a okamžitě přineslo vysoké teploty. Následně vinice napadly choroby. Jakmile réva začala kvést, sprchlo – ne vše proto rozkvetlo a réva začala plesnivět.

Když pak v létě keře potřebovaly vláhu, bylo příliš sucho. Staré vinice si s tím poradily – mají rozrostlý kořenový systém a jsou již vychované a odolné. Nové výsadby však neměly šanci přežít,“ vypočítává someliér. To vše mělo vliv i na víno z Regina Coeli. „Zatímco normálně je Pálava aromatická, sladká a velmi alkoholická, letos z této odrůdy vzniklo zajímavé suché víno. Ovocná chuť je potlačena a vyšší kyselina není nepříjemná.“

Podle vinaře LN totiž ročník 2010 není kvalitativně nijak tragický. V říjnu bylo nakonec tolik sluníčka, že vinaři nevěděli co s ním. „Vína měla vysoký obsah alkoholu a musela se dokyselovat, což letos rozhodně nehrozí. Nedostatek vína ale může být pro některé vinaře přínosný. Lidí, kteří ze zásady pijí jen tuzemská vína, je hodně, a tak letos objeví i vinařství, která dříve míjeli.“

Každopádně je třeba se připravit na to, že vína bude opravdu málo. „Předpokládám, že do května se na trhu objeví všechno a kvalitní víno pak brzy dojde,“ varuje someliér LN.

Pálava ročník 2010 je za 140 Kč k mání na www.vinobrani.eu. Příště ochutnáme tělnaté chardonnay z Burgundska, jež se překvapivě dobře snoubí s vyzrálým sýrem Comté. Připravila Tereza Kozlová.

O autorovi| RADIM BOBEK, someliér Lidových novin, ve svém baru Chambre Separée pořádá Školu vín, www.chambreseparee.cz

Autor: