7. října 2009 13:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slušnost je vykládána jako slabost, reagoval na Svobodu Kalousek

Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek. | foto: ČTK

PRAHA Pět poslanců TOP 09 opustí lidovecký klub, prohlásil lídr nově formované strany Miroslav Kalousek. Reagoval tak na dnešní výzvu šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody, aby poslanci původně zvolení za KDU-ČSL složili mandát.

Svoboda současně pohrozil, že pokud tak neučiní, KDU-ČSL zváží jejich vyloučení z poslaneckého klubu. Kalousek řekl, že setrvávání pětice poslanců TOP 09 v klubu bylo pouze formální.

Politici podle něj z frakce neodešli, aby neobtěžovali technicky organizační aparát sněmovny i klubu KDU-ČSL a nekomplikovali situaci. Svoboda je k tomu podle Kalouska nikdy nevyzval.

Poslanecký klub TOP 09 zakládat nebude
"Slušnost je vykládána opět jako slabost. Kdyby nám to řekl půl větou na chodbě, tak bychom šli," uvedl Kalousek na Svobodovu adresu. Nový klub TOP 09 zakládat nebude, nemá na to dostatečný počet členů.

Výzvu k složení mandátu adresoval Svoboda poslancům s argumentem, že poslanci zvolení za KDU-ČSL, kteří jsou dnes v TOP 09, odporují hodnotám, které vycházejí z křesťanství a které lidovci hájí. Lídři kandidátek TOP 09 podle něj popírají základní etické principy, k nimž se lidovci hlásí.

Opustili Kalouskův program
Poslanci TOP 09 také ve sněmovně nepodpořili lidovecký návrh na omezení a vyšší zdanění hazardu.

Podle Kalouska se naopak Svoboda a jeho část KDU-ČSL odklonili od programu, se kterým šli v roce 2006 do voleb. "To není moje úvaha, to jsou jejich vlastní slova, když tvrdili, že konečně opustili Kalouskův program," uvedl.

ČTK