Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šmejdi jako lékárníci. Za nákup hrnce a stírací los slibovali 37 tisíc

Šmejdi (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šmejdi (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Podvodní prodejci, takzvaní šmejdi, zaútočili před Vánoci na seniory s novou taktikou. Lákali především důvěřivé starce ze středních Čech, kteří jsou častými zákazníky lékárny Dr. Max. Za údajně výhodné členství ve věrnostním programu jim měla být vyplacena částka 37 tisíc. Tu ale nikdy neviděli.

Podvodníci opět změnili svou taktiku. Tentokrát se uchýlili k podomnímu prodeji (více čtěte ZDE), a protože je v některých obcích a městech zakázaný, vybírají si takové lokality, kde nemají žádné překážky. To dokazují případy z Nymburka a Bakova, kde šmejdi řádili během třetího adventního týdne. Seniory ale podvodníci lákali i v dalších městech.

Kdo jsou „šmejdi“

Takzvaní „šmejdi“ zvou spotřebitele na zájezdy a podobné akce, během nichž jim nabízí, pod nátlakem nebo za použití klamavých obchodních triků zboží, které je proti srovnatelným výrobkům v jiných obchodech několikanásobně předražené.

Scénář byl velmi jednoduchý: na dveře vytipovaných zákazníků lékárny zazvonil neznámý člověk, který se představil jako zástupce lékárny Dr. Max. Seniory pak nechal vyplnit originální formulář s žádostí o klientskou kartu a informoval je o „výhodách“ členství ve věrnostním programu. Jedna z nich například spočívala v nákupu multifunkčního hrnce značky Paul Foster za dvacet tisíc. Dalším „bonusem“ pro věrné zákazníky měla být také diamantová klubová karta či stírací los. V lékárně jim pak měla být vrácena částka 37 tisíc. Senioři se o podvodu dozvěděli až od samotných lékarnic, které jim slíbené desetitisíce samozřejmě nevyplatily.

Na lékárnu Dr. Max, jejímž provozovatelem je společnost Česká lékárna holding, se za poslední týden obrátili čtyři klienti. „Množí se nám stížnosti, nejčastěji pocházejí od zákazníků ze středních Čech. Jen během čtvrtka přibyly stížnosti další dvě stížnosti,“ řekl mluvčí lékárny Dr. Max Michal Petrov. 

„Benefity“ pro věrné zákazníky

Jednou z poškozených je i třiaosmdesátiletá stařenka z okolí Kutné Hory. „Nevím, kde se podvodník dozvěděl, že jsem velký odběratel léků,“ řekla serveru Lidovky.cz podvedená seniorka, která si nepřála být jmenována. „Šmejdům“ před několika dny zaplatila část z požadovaných dvaceti tisíc, slíbenou odměnu v podobě 37 tisíc však už nedostala. Od podvodníka obdržela jako dárek hrnec, stírací los a klubovou kartu Travel Reisen. 

Podobný případ se odehrál i v Bakově, kde neznámý podvodník vylákal ze seniorky dvanáct tisíc. Ani ta se peněžní odměny nedočkala. V případě klienta z Kutné Hory se však „šmejdům“ nepodařilo věc dotáhnout do konce. „Seniorka by

Šmejdi nabízeli „bonusy“ pro členy věrnostního klubu: nákup multifunkčního...

Šmejdi nabízeli „bonusy“ pro členy věrnostního klubu: nákup multifunkčního...

la naštěstí obezřetná a nenechala se podvést. Nahlásila nám pokus o podvod,“ řekl Petrov. Společně s poškozenými nyní podávají trestní oznámení na neznámého pachatele a podnět k šetření předají i České obchodní inspekci. Ta už problém zaznamenala. Chystá další právní kroky k ochraně svého dobrého jména.

Mluvčí lékárny Dr. Max zároveň také upozornil, že jméno lékárny bylo zneužito už v průběhu roku. „Šlo o desítky podobných případů,“ sdělil. Z toho důvodu lékárníci přikročili k preventivním krokům. „V našich lékárnách ve středních Čechách máme na dveřích upozornění a asi ve stovce lékáren promítáme varování na obrazovkách. Zároveň je to permanentním tématem v našem klientském časopisu, který distribuujeme zdarma v počtu sto tisíc výtisků,“ uvedl Petrov.

VÍCE K TÉMATU NA LIDOVKY.CZ

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!