Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Směr Turecko už není tak častý

Česko

S Besiktasem Istanbul přijeli k utkání s Plzní i dva čeští fotbalisté * Dřív jich v Turecku působilo daleko víc

PRAHA Kdyby přibývali čeští fotbalisté v Turecku podobným tempem jako ještě před pěti lety, bylo by jich na soupisce Besiktase Istanbul pravděpodobně víc než dnes. Proti Plzni si mají šanci v předkole Evropské ligy na Letné zahrát dva obránci – Tomáš Sivok a Tomáš Zápotočný. V turecké lize působí ještě čtyři jejich krajané.

To je velký pokles v porovnání s časy, kdy země rozkládající se převážně v Asii s divokými fanoušky, odlišnou kulturou a štědrými mecenáši, vykupovala české fotbalisty, kteří ani v domácí soutěži neměli status superhvězd, za sumy v řádech desítek milionů korun. Během sezony 2005/06 se Turecko stalo nejčastější destinací fotbalistů odcházejících z české ligy do zahraničí. V Česku nakupoval i podprůměrný Matalyaspor bojující o záchranu, kde se sešla pětičlenná česká enkláva.

Turci uměli přeplatit západní Evropu nebo Rusko. „Nebylo to o tom, že by se turecké kluby nedokázaly bez českých hráčů obejít. Spíš jsme je na ně upozornili,“ odkrývá motivy agent Pavel Zíka, který stál za nákupní ofenzivou a podílel se na drtivé většině tehdejších transferů. „Přivezli jsme sem šéfy tureckých klubů, navštěvovali s nimi zápasy a zajistili jim servis.“ Obavy přebíjely peníze Jenže fotbalový život v Turecku připomíná nejvíc jízdu na horské dráze. Své o tom ví záložník Lukáš Zelenka. Během působení v Manisasporu zažil euforii, ale také vystřízlivění. Začátek jeho první tamní sezony vypadal jako pohádka – lokální klub utekl v tabulce všem zavedeným velkoklubům a ze Zelenky byl opěvovaný hrdina. Jenže... „Atmosféra se tam rychle měnila. Jeden den jste byl milovaný a další nenáviděný,“ říká.

Když přišlo několik porážek, najednou se ze Zelenky stal hlavní viník propadu. „Hodně se tam točí hráči, smlouva nesmlouva, prostě vás pošlou pryč a nazdar,“ popisuje. Na čas byl vyřazen z kádru a trénoval individuálně, nakonec se do týmu vrátil. I když měl podepsaný kontrakt na čtyři a půl roku, v Manisasporu nakonec vydržel pouze dva roky. Zíka bere turecké zvyklosti jako danou věc. „To je tamní folklor. Není výjimkou, že se v klubu třikrát za sezonu vymění trenér a přivede si s sebou hráče.“

Veškeré komplikace však přebíjí jednoznačný argument: pohled na bankovní konto. „Dají se tam vydělat slušné peníze,“ přiznává Zelenka. Podle odhadů dostával od klubu 20 milionů korun ročně. Třeba i útočník Tomáš Jun si nemohl stěžovat na své ohodnocení. V Trabzonsporu pobíral podle spekulací čtyřnásobek toho co předtím ve Spartě. „Třetinu slíbené sumy dostávali hráči předem. To nikde jinde nemáte,“ upozorňuje Zíka.

Vzhledem k téměř každodenní nejistotě se čeští hráči ve většině případů ocitli dříve či později v pozici nepotřebných a postupně také Turecko opouštěli. „Řekněme si otevřeně, je tam velká konkurence. Prostě nestačili,“ tvrdí Zíka.

Dnes je český fotbalový export do Turecka skromnější, ale nabízí výstavnější zboží. Milan Baroš září v Galatasarayi a patří mezi nejobávanější útočníky. I Sivok si v obraně Besiktase vypracoval stabilní postavení. Doba, kdy byla turecká liga zahraniční soutěží s největším počtem českých fotbalistů, jsou už ale dávno pryč.

***

ČEŠTÍ FOTBALISTÉ A NEVYZPYTATELNÉ TURECKO

K největšímu odlivu českých fotbalistů směrem do Turecka došlo v zimní pauze sezony 2005-2006. Tehdy přestoupilo z české ligy do klubů mimo Istanbul několik výrazných tváří včetně nejlepšího střelce ligy Tomáše Michálka z Jablonce e nebo zavrženého sparťanského špílmachra hra Lukáše Zelenky. Z Turecka se stalo hlavní odbytiště pro české kluby, za posily odtamtud putovalo do Česka zhruba 200 milionů korun. Poslední dobou počet českých fotbalistů mířících tímto směrem klesá, aktuálně je e na spadnutí příchod reprezentačního záložníka Jana Poláka do Galatasaraye Istanbul.

pozitivní příklad Milan Baroš

Nedařilo se mu ve Francii ani v Anglii. Kdo by to čekal, že zrovna v Galatasarayi Istanbul zastaví nejlepší střelec Eura 2004 svůj ústup ze slávy. Hned v první sezoně po přestupu z Lyonu se stal nejlepším střelcem turecké ligy s 20 góly. V minulé sezoně ho přibrzdila zlomenina nártu, která ho vyřadila na pět měsíců ze sestavy. Dubnový návrat na hřiště vypadal velkolepě, v úvodních třech zápasech si Baroš připsal pět gólů.

negativní příklad

Tomáš Jun Tom Velký obchod pro Spartu a zkažená kariéra pro je jeden z největších talentů po přestupu do tu tureckého Trabzonsporu. Tak se dá s od odstupem času interpretovat odchod, kt který proměnil talentovaného útočníka v ve zmařený talent. Za Juna přitom na Letnou putovalo v létě 2005 podle spekulací zhruba 100 milionů korun, jenže se vůbec neprosadil a nevstřelil ani jeden gól. Nepomohlo mu dokonce hostování v Besiktasi Istanbul.

Kteří čeští fotbalisté dnes působí v Turecku?

Milan Baroš Galatasaray Istanbul Petr Bolek Kasimpasa Istanbul Borek Dočkal Konyaspor Jan Rajnoch Ankaragücü Tomáš Sivok, Tomáš Zápotočný

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...