19. prosince 2012 11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smetana píše z vězení: Dozorci jsou jako divá zvěř

Roman Smetana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana | foto: ČTK

PRAHA Roman Smetana, řidič odsouzený za malování tykadel na plakáty s politiky, si z vězení stěžuje na brutální zacházení dozorců. Z věznice Rapotice napsal dopis, ve kterém popisuje potyčku s vězeňskou službou, která následovala poté, co odmítl podstoupit tělesnou prohlídku. Podle vězení věznice šlo ale o běžný postup.

"Především jsem pak odmítal se svléci a špulit holý zadek s odůvodněním, že mezi půlkami prostě nic nemám. Dlouho, leč marně, jsem byl přesvědčován, abych ustoupil a zadek ukázal. Pak na mě naběhlo pár ostrejch chlapíků, předvedli cosi jako akci zásahové jednotky, srazili mě na zem, zaklekli na záda, snažili se mi snad vykloubit rameno a řvali u toho jak tlupa paviánů," líčí Smetana Situaci, která nastala, když odmítl podstoupit tělesnou prohlídku.

PSALI JSME:

Smetana dále popisuje zásah vězeňské služby, který byl podle něj velmi bolestivý a ponižující. Smetana prý nemohl normálně dýchat, protože na něm bachaři klečeli, strhali mu oblečení a pouze ve spodním prádle ho odvedli za trest na samostatnou celu. Po celou dobu zásahu na něj dozorci řvali, poté se mu smáli.

"Šlo o zákonný postup, který se obešel bez zranění. Zákrok jsme vyhodnotili jako přiměřený," řekl pro server iDnes.cz zástupce ředitele věznice Dušan Gáč. Mezi donucovací prostředky podle něj patří použití služebních pout, předváděcích řetízků, obušku či hmatů a chvatů. "Používají se v případě, že vězeň maří účel výkonu trestu a odmítá plnit své povinnosti. Důvodem použití je to, aby nedošlo ze strany vězně k nějakému ataku," vysvětlil.

Divá zvěř

"Zásah byl pro mne naprostým šokem, zasahující dozorci se chovali jako divá zvěř. Z mé strany nebyl patrný ať už před zásahem či v jeho průběhu ani náznak fyzického či verbálního útoku. Prostě jsem jen stál a nereagoval na příkazy. Použitou sílu proto považuji za zcela neadekvátní a brutální," píše o zásahu Smetana.

Dokumentarista Vít Klusák, který o Smetanově případu natáčí dokument, zveřejnil na svém facebookovém profilu číslo Jana Doležala, tiskového mluvčí věznice. Vyzval uživatele, aby ho kontaktovali a žádali, aby se se Smetanou zacházelo korektně.

Zástupce ředitele věznice Dušan Gáč odmítl, že by Doležal byl tím, kdo prohlídkám velel. Zveřejnění čísla označil za neprofesionální. "Člověk, který číslo zveřejnil, není fundován k tomu, aby věděl, jak zákrok probíhal," řekl. Dodal, že věznice bude celý případ řešit a bránit se zákonnými postupy.

Michaela Černá