Co charakterizuje nultá léta, právě končící dekádu? Německá média se věnují knize Jetzikon (volně Lexikon nynějška), 50 kultovních objektů nultých let. Zřejmě to berou genderově správně, takže na prvním místě se ocitá ženské tetování v oblasti, ehm, bederních obratlů. Tento „virus napadající očividně jen ženy ve věku 15 až 50 let“ proslavil televizní spíkr Balder slovem Arschgeweih, přičemž Arsch je zadnice a Geweih je paroží, tak si to laskavě poskládejte sami.
Vynecháme-li očekávatelné euro a ipod, dalším kultem dekády je členský průkaz kuřáckého klubu. Předplacená vstupenka do uzavřených lokálů, kde se zájemce může intoxikovat alkoholem i nikotinem, představuje celkem logický důsledek kampaně proti kouření ve veřejných prostorách včetně hospod. Tak na zdraví nultých let.
*** Aktualitou číslo 1 je bezpečnost v letectví. Téměř úspěšný pokus o atentát nad USA vede až k posedlosti tělesnými skenery. Hans-Christian Rößler ve Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) dokládá, jak Izrael při kontrolách nesází na strojovou kontrolu pomocí skenerů, ale na člověka: „Před kavárnami, vstupy do bank i nákupních center si bezpečáci nechávají ukázat tašky a používají osobní detektory kovů.“ Výsledek? Zatímco v letech 2000-2008 zahynulo při sebevražedných atentátech 540 Izraelců, loni ani jeden! Ale pro Evropu je tu háček. Aby Izrael dosáhl úspěchu, profiluje kontrolované lidi podle různých měřítek včetně národnosti. „V západních státech by takové nerovné zacházení s cestujícími naráželo na právní překážky,“ píše Rößler. *** Americký historik Daniel Pipes to v listu Jerusalem Post ozřejmuje příkladem z dubna 1986. Palestinec si v Londýně namluvil irskou pokojskou, přiměl ji ke svatbě ve Svaté zemi, obstaral jí zavazadlo i letenku s tím, že poletí každý zvlášť. Když pak slečnu Murphyovou odbavovali u přepážky El Al, odehrála se následující konverzace: „Balila jste zavazadlo sama?“ - „Ne.“ „Proč jedete do Izraele? - „Dovolená.“ „Jste vdaná?“ - „Ne.“ „Cestujete sama?“ - „Ano.“ „Jedete do ciziny poprvé?“ - „Ano.“ „Máte příbuzné v Izraeli?“ - „Ne.“ „Setkáte se v Izraeli s někým?“ - „Ne.“ „Plánovala jste cestu předem?“ - „Ne.“ „Kde chcete bydlet?“ - „Tel Aviv, Hilton.“ „Kolik peněz vezete?“ - „Padesát liber.“ „Máte kreditní kartu?“ - „Ano.“
Těch pár slov stačilo k tomu, aby bezpečnostní agent poslal kufr slečny Murphyové na zvláštní prohlídku, jež v něm odhalila dvě kila Semtexu. Pipes to shrnuje: Kdyby se El Al držel západních procedur, 375 životů by bylo ztraceno někde nad Rakouskem. *** Špatné zprávy dělají noviny. Na dobré narazíme jen vzácně, třeba na blogu At War (New York Times). John Leland píše o propíraném výroku generála Petraeuse, vrchního amerického velitele na Středním východě: „Demokracie, dokonce irákracie je v regionu stále unikátní.“ Irákracie znamená podle Lelanda ústup od proklamované demokracie bez přívlastků, jež se v Iráku ne a ne dostavit. Jaksi mimochodem se ale zmíní, že zatímco v roce 2007 padlo v Iráku 904 Američanů, o rok později už jen 314 a loni pouze 150. Prosinec 2009 byl vůbec prvním měsícem bez bojové ztráty na amerických životech od začátku války. Hm..., to věru není zpráva na titulní stranu. *** Nestává se často, aby byl český vědec zmiňován ve světových novinách, ale teď se stalo. List FAZ - poté co se nigerijský syn milionáře a absolvent britské univerzity pokusil zaútočit na americké letadlo - obsáhle cituje z práce amerického ekonoma Kruegera a české orientalistky Malečkové s titulem Vzdělání, chudoba a terorismus: existuje příčinná souvislost? Oponují klasické „ekonomii zločinu“ Garyho Beckera tvrdící, že kriminalita přitahuje tím více, čím menší jsou výdělečné šance dotyčného. Krueger s Malečkovou soudí, že to platí jen pro majetkové delikty, ale rozhodně ne v branži terorismu: „Neexistuje žádný doklad pro tvrzení, že chudoba a terorismus spolu souvisí.“ *** Na závěr zpět k tabáku. Jak píší New York Times, šéfovi iniciativy Filmy bez kouření Stantonu Glantzovi se nelíbí film Avatar. Konkrétně se mu nelíbí scéna, v níž Sigourney Weaverová v roli ekoložky Grace Augustinové zálibně potahuje z cigarety někdy v 22. století. Marně se režisér Cameron brání, že nechce inspirovat mládež, že je to dáno rolí: „Je sprostá, nadává, pije, kouří. Z pohledu té role jsme ukázali, že Grace se nestará o své lidské tělo, stará se jen o své tělo avatara, což staví do špatného světla lidi, kteří v reálném světě až příliš žijí ve svých avatarech, tedy videohrách.“
Kdepak, Glantz namítá, že je to, jako kdyby někdo hodil do zdroje pitné vody hrst plutonia. Ufff. Rozčílilo by takhle někoho, kdyby filmová sci-fiukázala, že se ještě v roce 2182 schvaluje něco tak škodlivého, jako jsou stále deficitní rozpočty?
***
ROZCESTNÍK
Vstupenka do uzavřených lokálů, kde se zájemce může intoxikovat alkoholem i nikotinem, představuje logický důsledek kampaně proti kouření
Soubor figurek „Fotbalový zápas Švédsko-Československo“ vytvořil v souvislosti s výstavou československého užitého umění ve Stockholmu v roce 1931 Jaroslav Brychta (1895-1971) ze sklářské školy v Železném Brodě.
Výstava Skleněný expres / Glass Link Stockholm - Praha, Švédské sklo 20. století, kterou připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, symbolicky uzavírá rok předsednictví České republiky a Švédska v Radě EU. Obě země spojuje dlouhodobá tradice spolupráce a ovlivňování v oblasti tvorby průmyslového i ateliérového skla. Výstava, která potrvá do 28. února 2010, se soustředí také na dokumentaci společných trendů ve skle 20. století.
Výstavní sál Uměleckoprůmyslového muzea do 28. února 2010
O autorovi| Zbyněk Petráček, redaktor LN