Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šmíd zabil pod vlivem alkoholu cyklistu. Neomluvil se

Česko

  4:00
VNOROVY/UHERSKÝ OSTROH - Vánoce bez manžela a otce stráví ve Vnorovech rodina, jejíž živitel zemřel pod koly auta. Řídil je manžel koulařky Heleny Fibingerové, který podle všeho před jízdou pil alkohol.

Helena Fibingerová. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Helena Fibingerová na vánoční výzdobě svého domu v Uherském Ostrohu nešetřila. Letos jí ale mají tradiční okázalost mnozí místní za zlé. Její manžel s největší pravděpodobností zabil při řízení pod vlivem alkoholu cyklistu.

Po muži zůstaly tři malé děti
O tragické události, při níž měl manžel a bývalý trenér slavné koulařky Jaroslav Šmíd srazit otce tří dětí z nedalekých Vnorov, místní nahlas nemluví. O to víc se ale informace šíří šeptem. „Psali, že nadýchal přes jedno promile, to toho nevypil málo. Ale v posledních dnech jsem ho tu neviděl,“ říká postarší muž nedaleko ulice, kde Helena Fibingerová a její muž bydlí, přestože oficiální adresu má Fibingerová v Sibřině u Prahy.

„Manžel jel z práce, zodpovědně, jako vždy, na řádně osvětleném kole. Tak jako jezdil každý den,“ říká manželka zabitého šestatřicetiletého cyklisty. Drobná tmavovláska je silně rozrušená. Po tragédii zůstala sama na tři malé děti i na úvěr, za který si spolu s mužem před pár lety postavili dům ve Vnorovech. Ten zdobí jen prostý věnec na vchodových dveřích.

Vilka je v ostrém kontrastu k rozjásanému sídlu Fibingerové v Uherském Ostrohu. Výstavný dům na konci klidné ulice vypadá jako z jiného světa. Křiklavě barevní sněhuláci překrývají takřka celou fasádu, velká figurína Santa Clause je pověšená hned u vchodu.

Manžel Fibingerové se pozůstalým ještě neomluvil
Helena Fibingerová ani její muž pozůstalé ještě nekontaktovali, aby se omluvili nebo nabídli pomoc. „Vyšetřování ještě neskončilo, všichni čekáme na výsledky, třeba potom,“ doufá starší žena, která mladou vdovu doprovází.

Situaci nechce komentovat ani starosta Vnorov Antonín Gazárek. Neřekl ani, zda a jak obec plánuje rodině pomoci. „Nevím, proč se o to média zajímají,“ poznamenal.

Policie dosud podrobnosti k případu z 24. listopadu nemá. Tehdy automobil značky Nissan, za jehož volantem seděl pětasedmdesátiletý muž (policie nesmí uvést, zda jde o Jaroslava Šmída), narazil na silnici mezi Vnorovy a Strážnicí zezadu do jedoucího cyklisty.

Policie naměřila řidiči 1,3 promile alkoholu v krvi
Podle prvotních informací motorista zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy viditelnosti na vzdálenost, na niž měl rozhled. Řidiči automobilu sebrali policisté na místě řidičský průkaz poté, co mu při dechové zkoušce naměřili 1,3 promile alkoholu v krvi. „Na výsledky krevních testů řidiče i zabitého cyklisty stále čekáme,“ dodává mluvčí policie Petr Zámečník. Zatím nezveřejnili ani informace znalců.

Již den po nehodě Fibingerová s omluvou odmítla případ komentovat s tím, že je rodina otřesena. A odmítla se zatím vyjadřovat.

Někteří Fibingerovi rádi nemají, jiní je omlouvají
Pár někdejších vrcholových sportovců někteří z místních v oblibě moc nemají. Jiní je však omlouvají. „Nevím o tom, že by někdy měl manžel paní Fibingerové problémy s alkoholem. Vždycky ochotně pomohl, jednou vezl sousedku, která se o víkendu odpoledne vážně zranila, do nemocnice a několik hodin tam na ni i čekal,“ připomíná jedna z obyvatelek stejné ulice. „Mnozí se na ně obraceli, když něco potřebovali,“ dodává.

Každý z místních ochotně nasměruje přespolní tam, kde funguje Ostrožská pekárna s obchůdkem, které rodině patří. „Ale otevřeno mají jen ráno,“ zdůrazňuje žena s malým chlapcem.

Fakt je, že na Slovácku je kolo možná častější dopravní prostředek než auto. I včera, v hustém dešti a mlze, jela na úzkých silnicích většina cyklistů bez světel, v tmavých bundách. Místo, kde vyhasl život trojnásobného otce, zatím jako memento nefunguje. Ještě ho nepřipomíná ani svíčka, ani provizorní pomníček. Zatím.

Mohlo by vás zajímat