Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smím si ničit zdraví?

Česko

Evropská komise hraje podle Klausova scénáře

Václav Havel nastavil laťku, že prezident má být dramatikem, a Václav Klaus ji drží. V pátek napadl chystanou evropskou směrnici o tabáku coby zásah do našich svobod. A včera tu výstrahu potvrdil eurokomisař John Dalli: Čím jednotnější budou krabičky cigaret, tím lépe. Ideálem je kouřeprostá Evropa. Klaus měl pravdu, pomyslí si mnozí. A to byl prezidentův dramaturgický plán.

Tady nejde o kouření, jde o svobodu ničit si vlastní zdraví. Regulace kouření není v pravomoci Bruselu, ale národních vlád. Když se jí Evropská komise ujímá, uzurpuje si další pole působnosti, tudíž dělá přesně to, před čím Klaus varuje. A tváří-li se, že jí jde jen o ochranu před pasivním kouřením, odkopává se slovy o „kouřeprosté Evropě“. Hlavní problém nestojí na designu cigaret či obsahu nikotinu. Stojí na elementární otázce: Mám svobodu ničit si své vlastní zdraví?

Pokud ano, není jediný důvod, proč by vedle nekuřáckých hospod nemohly existovat i kuřácké, v nichž by si ničili zdraví lidé dobrovolně a ve vzájemné shodě. Pokud ne, není jediný důvod, proč by se táž reglementace nešířila dále – od přepáleného tuku prosté přes cholesterolu prostou až po alkoholu prostou Evropu. Chcete žít hodně dlouho a dosyta si užít Alzheimera? Nebo popíjet, kouřit a zemřít o deset let dříve? Až dosud to byla naše svobodná volba.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...