„Potvrzuji, že Evropská komise dostala pozvánku na podepisovací ceremoniál mezivládní dohody o plynovodu Nabucco 13. července v Ankaře,“ popsal mluvčí EK. K obsahu smlouvy se však odmítl vyjádřit. První zásilky plynu by měly Nabuccem protéct v roce 2014, realizaci projektu ale provází řada problémů. Stále není například jasné, které země budou plyn dodávat. Turecko navíc podpis mezivládní dohody o plynovodu oddalovalo tím, že požadovalo 15 procent kapacity Nabucca pro svou vlastní potřebu a vývoz. Plynovod má přitom čerpat plyn z oblasti Blízkého východu a do Evropy jej vést mimo Rusko, přes Turecko a Balkán do Rakouska.
Rivalem Nabucca je ruský projekt South Stream Podle agentury Reuters také není jasné, zda problémy kolem projektu budou při podpisu dohody objasněny. Dohodu mají podepsat zástupci Turecka, Bulharska, Rumunska, Maďarska a Rakouska. To jsou země, přes které má plynovod Nabucco vést. Do projektu je zapojeno také Německo, které ale nemá tranzitní roli. Plynovod Nabucco má pomoci Evropské unii odpoutat se od plynové závislosti na Rusku. Záměrem je vybudovat plynovod Nabucco do roku 2014. Trasou by mělo do Evropy přitékat 31 miliard metrů krychlových, které by měly omezit závislost evropských ekonomik na ruském plynu. Rivalem Nabucca je ale ruský projekt South Stream, který chce také obejít nejistou trasu přes Ukrajinu, ale skrz Rusko. Oba projekty proto soupeří o asijské zdroje plynu.
Konsorcium kolem Nabucca shání zdroje pro svou trasu problematicky. Poohlíží se například po plynu z iráckého Kurdistánu a uzavřelo o tom s kurdskou samosprávou smlouvu. Irácká vláda ji ale zamítla, uvedla nedávno agentura Reuters.