Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smlouva s Norskem o ochraně dětí by byla nadbytečná, tvrdí Marksová

Česko

  15:09
PRAHA - Smlouva s Norskem o postupu při ochraně ohrožených dětí by byla nadbytečná. Za měsíc se Norsko začne řídit mezinárodní úmluvou o ochraně dětí, která zaručí například vzájemné informování a přístup ke spisům v kauzách odebíraných dětí. Novinářům to ve středu řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) v souvislosti s návrhem mezistátní smlouvy, který poslal šéfovi Sněmovny prezident Miloš Zeman.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. foto: Michal Šula, MAFRA

„Prvního července začne platit Haagská úmluva, která všechny tyto věci řeší. Já si myslím, že kdybychom v tuhle chvíli chtěli po Norsku podepsat takovouto bilaterální smlouvu, tak je to zcela nadbytečné,“ uvedla Marksová. Haagská úmluva se týká například únosů dětí jedním z rodičů do ciziny či zadržováním dětí v jiné zemi. Upravuje navracení dětí, pěstounskou péči i postup jednání úřadů a soudů.

Norsko mění postupy. Další případně odebrané děti bude posílat do Česka

Sněmovna v prosinci 2014 schválila usnesení, ve kterém doporučila prezidentovi a vládě, aby iniciovali sjednání mezinárodní smlouvy s Norskem. Zeman, který v minulosti opakovaně kritizoval postup norských úřadů v případu bratrů Michalákových, předložil před nedávnem ministrovi zahraničí dva návrhy. Zatímco první měl zajistit vydávání odebraných dětí do vlasti, druhý se zabýval spíš sociálně právní ochranou. Ministerstvo zahraničí mělo k oběma výhrady.

Svůj nový návrh Zeman nyní předal šéfovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Dolní komora se ale může zapojit až do ratifikace, dohodu by měl vyjednat Zeman či členové vlády.

Právníci i diplomaté poukazují na to, že k uzavření smlouvy jsou třeba dvě strany. Vyjednávání navíc trvají léta. Dokument by také nepůsobil zpětně, na kauzu Evy Michalákové a jejích synů by se nevztahoval.

Čekání na verdikt

Sourozence Denise a Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Děti vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Norské úřady loni rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího chlapce. Norský soud minulý týden řešil odvolání Michalákové, která chce syny do péče. Nyní se čeká na verdikt.

Zeman už dřív řekl, že jeho smlouva na Haagskou úmluvu o ochraně dětí navazuje a rozvíjí ji. Podle Marksové bude už ale díky přistoupení Norska k úmluvě možné po norské straně žádat, aby se případné nové případy převedly k českému soudu, aby se daly získat podrobnosti ze spisů či informace o tom, jak je dětem u pěstounů. „Norská strana je povinna je nám dát, zároveň musí zajistit styk dětí s širší rodinou. Je tam několik takových bodů, které nám pomohou,“ uvedla.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...