Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smlouva s Norskem o ochraně dětí by byla nadbytečná, tvrdí Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Smlouva s Norskem o postupu při ochraně ohrožených dětí by byla nadbytečná. Za měsíc se Norsko začne řídit mezinárodní úmluvou o ochraně dětí, která zaručí například vzájemné informování a přístup ke spisům v kauzách odebíraných dětí. Novinářům to ve středu řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) v souvislosti s návrhem mezistátní smlouvy, který poslal šéfovi Sněmovny prezident Miloš Zeman.

„Prvního července začne platit Haagská úmluva, která všechny tyto věci řeší. Já si myslím, že kdybychom v tuhle chvíli chtěli po Norsku podepsat takovouto bilaterální smlouvu, tak je to zcela nadbytečné,“ uvedla Marksová. Haagská úmluva se týká například únosů dětí jedním z rodičů do ciziny či zadržováním dětí v jiné zemi. Upravuje navracení dětí, pěstounskou péči i postup jednání úřadů a soudů.

Sněmovna v prosinci 2014 schválila usnesení, ve kterém doporučila prezidentovi a vládě, aby iniciovali sjednání mezinárodní smlouvy s Norskem. Zeman, který v minulosti opakovaně kritizoval postup norských úřadů v případu bratrů Michalákových, předložil před nedávnem ministrovi zahraničí dva návrhy. Zatímco první měl zajistit vydávání odebraných dětí do vlasti, druhý se zabýval spíš sociálně právní ochranou. Ministerstvo zahraničí mělo k oběma výhrady.

Svůj nový návrh Zeman nyní předal šéfovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD). Dolní komora se ale může zapojit až do ratifikace, dohodu by měl vyjednat Zeman či členové vlády.

Právníci i diplomaté poukazují na to, že k uzavření smlouvy jsou třeba dvě strany. Vyjednávání navíc trvají léta. Dokument by také nepůsobil zpětně, na kauzu Evy Michalákové a jejích synů by se nevztahoval.

Čekání na verdikt

Sourozence Denise a Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Děti vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Norské úřady loni rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího chlapce. Norský soud minulý týden řešil odvolání Michalákové, která chce syny do péče. Nyní se čeká na verdikt.

Zeman už dřív řekl, že jeho smlouva na Haagskou úmluvu o ochraně dětí navazuje a rozvíjí ji. Podle Marksové bude už ale díky přistoupení Norska k úmluvě možné po norské straně žádat, aby se případné nové případy převedly k českému soudu, aby se daly získat podrobnosti ze spisů či informace o tom, jak je dětem u pěstounů. „Norská strana je povinna je nám dát, zároveň musí zajistit styk dětí s širší rodinou. Je tam několik takových bodů, které nám pomohou,“ uvedla.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...