16. května 2014 14:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smlouvy Prahy na opencard musel připravit diletant, tvrdí auditor

Opencard - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

"Smlouvy Prahy s firmou Haguess na kartu opencard musel připravovat diletant, který postavil magistrát do naprosto nevýhodné pozice." Tvrdí to auditor Valdemar Linek z firmy Nexia AP, která před pěti lety zpracovala hloubkovou prověrku projektu. V pátek své závěry předložil i sněmovní vyšetřovací komisi.

Někdejší radní a následně náměstek pražského primátora za ODS Rudolf Blažek členům komise řekl, že projekt na začátku pokládal za rozumný a moderní. Blažek stál později za zadáním auditu, který na chyby nyní už více než miliardového projektu poukázal.

Pražský magistrát měl podle Linka buď projekt ukončit, nebo převzít. Praha neměla provoz ani rozvoj pod kontrolou, uzavřela nevýhodné smlouvy, opencard neměla objednané a zaplacené funkce, uvedl Linek.

Záměr vznikal v době, kdy měl Blažek v radě na starosti bezpečnost a primátorem byl Pavel Bém. Informatika byla podle Blažka pod ředitelem magistrátu, kterým byl tehdy Martin Trnka. "Když jsem dostal materiál do zastupitelstva, přišel mi v pořádku," řekl komisi Blažek. Na otázku, kdo byl iniciátorem projektu, odpověděl, že neví. Je to podle něho otázka na Trnku.

V dalším volebním období Blažek dostal informatiku do pravomocí, zavádění opencard se mu prý nezdálo rychlé a byla celá řada komplikací. "Co nebylo správně nastaveno, byla exkluzivita společnosti (Haguess)," uvedl bývalý náměstek. Vyjednávání s firmou prý nevedlo k výsledku, proto inicioval zpracování forenzního auditu. Měl sloužit jako podklad pro další jednání.

Podmíněné tresty pro pět úředníků

"Celá řada věcí se změnila, jsem přesvědčen, že náklady na projekt se zásadně snížily," zdůraznil Blažek. Z jeho vyjádření vyplynulo, že na podporu karty byl vypsán tendr, licence ale nejsou zřejmě vyřešeny do současnosti. Blažek nakonec o informatiku přišel, z rozhodnutí městské rady ji dostal na starosti jiný člen za ODS Milan Richter.

Linek soudí, že doba po zpracování auditu byla vhodná pro to, aby Praha projekt převzala a hospodárně ho provozovala. Měla tehdy podle něho silnou vyjednávací pozici. Před komisí se zastal Blažka, který podle něho působil, že má velký zájem zjistit skutečný stav projektu. Naopak magistrátní odbor informatiky podle Linka spolupracoval s auditory liknavě a dopravní podnik spolupráci odmítl.

Po prověrce Linka nekontaktovaly magistrát, policie, státní zastupitelství ani soud, uvedl. Kvůli opencard soud uložil zatím nepravomocně podmíněné tresty pětici magistrátních úředníků za zvýhodnění Haguess. Autoři projektu z řad městských politiků v čele s Bémem vystupovali v roli svědků.

Stíhána je kvůli projektu většina členů pozdější městské rady včetně Bémova nástupce, nyní poslance Bohuslava Svobody (ODS), a současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Rada schválila nové smlouvy s Haguess na podporu systému opencard, podle policie měla vypsat soutěž. Blažek to před novináři nechtěl komentovat, nemá prý informace. Linek komisi řekl, že Svobodovi ještě jako primátorovi a tehdejším náměstkům Hudečkovi a Josefu Noskovi (ODS) nabídl spolupráci na řešení problémů projektu, ale bez odezvy.

Komise se sejde opět začátkem června. Pozve si Trnku a někdejšího ředitele magistrátní informatiky Václava Krause.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!