Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smog dál trápí Česko. Nejhůře je na tom Moravskoslezský kraj

Ostravsko se stále potýká se smogem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostravsko se stále potýká se smogem | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zhoršené rozptylové podmínky trápí už několik dní velkou část země. Nejhůř se dýchá v Moravskoslezském kraji, smog ale dusí i Prahu a střední Čechy, Brno i sousední Ústecký kraj. V Ústeckém a Středočeském kraji už meteorologové odvolali signál regulace, kvalita ovzduší se tam mírně zlepšila.

Množství polétavého prachu v ovzduší Moravskoslezského kraje zůstává i dnes nadlimitní. Během úterního odpoledne a noci navíc průměrné denní koncentrace polétavého prachu oproti ránu na řadě měřicích stanic opět vzrostly. Nejhorší situace byla ráno v 06:00 v Opavě. Množství škodlivin tam téměř čtyřnásobně překračovalo povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový. V regionu je tak stále platný signál regulace. Znečišťovatelé musejí ve svých provozech, na něž se vztahuje regulační řád, dodržovat ekologická opatření.

Špatná situace je také v Brně, Znojmě a Mikulově. Nejvyšší koncentrace prachu hlásí oblast brněnského výstaviště, kde byly stanovené limity překročeny dvojnásobně. V regionu byl v úterý vyhlášen signál upozornění. Meteorologové výrazné zlepšení situace v brzké době neočekávají.

V Královéhradeckém kraji jsou stále zhoršené rozptylové podmínky. Ve stotisícovém Hradci Králové hodnoty polétavého prachu ráno téměř dvojnásobně překračovaly povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. V Trutnově byl limit překročen jen mírně.

Kvalita ovzduší v Ústeckém kraji se částečně zlepšila, smog ale ještě zůstává. Nejvyšší koncentraci polétavého prachu naměřila stanice v Mostě, kde téměř dvakrát překračovala povolený limit. Tamních 91 mikrogramů na metr krychlový je nejvyšší hodinová koncentrace v kraji, zdravotní limit je stanovený na 50 mikrogramů na metr krychlový. Na dalších pěti měřicích stanicích hodnoty dnes ráno klesaly téměř na jeho úroveň a jinde už klesly i pod něj.

V Libereckém kraji se po čtyřech dnech dýchá lépe, podmínky jsou dle meteorologů vyhovující. Koncentrace polétavého prachu na všech měřicích stanicích ráno klesla, nejvyšší údaj naměřili v České Lípě - 82 mikrogramů na metr krychlový.

Hodnoty smogu v Pardubicích také neklesly na uspokojivou úroveň. Měřicí stanice na Dukle dnes v 6:00 zaznamenala 24hodinovou koncentraci prachových částic 108,8 mikrogramu na metr krychlový. V neděli meteorologové pro Pardubický kraj kvůli překročení imisních limitů pro prachové částice vyhlásili signál upozornění.

Rozptylové podmínky v Praze stále nejsou ideální, ale v porovnání s úterním večerem se přece jen zlepšily. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bylo ráno špatné ovzduší jen Karlíně, kde hodinová koncentrace polétavého prachu dosáhla 108 mikrogramů na metr krychlový. Na ostatních místech v centru města meteorologové naměřili od 59 do 89 mikrogramu na metr krychlový a obecně hodnotí kvalitu ovzduší ve středu města jako vyhovující.

Při hodnotách nad 100 mikrogramů se vyhlašují výstražné signály, limitní koncentrace činí 50 mikrogramů. Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se při překročení dvojnásobku imisního limitu doporučuje omezit pobyt venku. Vhodné je také zdržet se fyzické námahy nebo činností spojených se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...