Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smog trápí už sedm krajů, přibyl i jih Moravy

Česko

  8:14aktualizováno  8:40
BRNO - Většina měřicích stanic v Brně a Jihomoravském kraji vyhodnotila kvalitu zdejšího ovzduší jako špatnou, a proto meteorologové po 7:00 vyhlásili smogovou situaci. K pátečnímu ránu je smogová situace vyhlášená už v sedmi krajích.
Česko trápí smog (ilustrační foto)

Česko trápí smog (ilustrační foto) foto: MAFRA, Ladislav Němec

Hodinové koncentrace polétavého prachu mnohde v Jihomoravském kraji překračují 100 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší koncentrace ukazují stanice v Brně-střed či Svatoplukova, nad limitem jsou také Mikulov či Znojmo.

ČTĚTE TAKÉ:

Tento týden meteorologové kvůli překročeným limitům pro polétavý prach vydali už varování pro kraje Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký. Ráno k nim přibyly také kraje Liberecký, Olomoucký a Zlínský a Jihomoravský. Podle ČHMÚ by změnu mohl přinést začátek příštího týdne, kdy smog rozptýlí vítr a vzduch mohou mírně pročistit i srážky.

V Moravskoslezském kraji se rozptylové podmínky dále zhoršují . Průměrné denní koncentrace polétavého prachu stouply proti čtvrtečnímu odpoledni téměř na všech měřicích stanicích, jedinou výjimkou je Frýdek-Místek.

Meteorologové varují

Na pozoru by se měli mít především lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, senioři či děti. Meteorologové také žádají řidiče, aby pokud možno nevyjížděli, protože výfukové plyny mohou situaci výrazně zhoršit.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno pohybovaly od 152 do 262 mikrogramů na metr krychlový s nejvyšší naměřenou hodnotou ve Věřňovicích na Karvinsku, kde je tak imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový už více než pětinásobně překročen. Obdobná je situace i v Bohumíně na Karvinsku, kde bylo naměřeno 261 mikrogramů na metr krychlový.

Ve Středočeském kraji se rozptylové podmínky přes noc zlepšily na měřicích stanicích v Kladně, Berouně a Příbrami. V Mladé Boleslavi zůstaly v podstatě na stejné úrovni. Nejvyšší hodnoty jsou stále v Příbrami, i když se snížily o třetinu. Ráno se tam denní koncentrace pro polétavý prach pohybovala kolem 96 mikrogramů na metr krychlový, což je stále téměř dvojnásobné množství, než je povolený limit.

Ovzduší v Libereckém kraji se zhoršilo. Ve čtvrtek byl limit prachových částic v ovzduší dvojnásobně překročen na většině měřicích stanic. Smogová situace byla pro Liberecký kraj vyhlášena krátce po 5:00.

Meteorologové ráno vyhlásili i pro Olomoucký kraj smogovou situaci. Ovzduší se znovu výrazně zhoršilo. Limity koncentrace polétavého prachu jsou překročeny ve všech městech, nejhůře je na tom Jesenicko. Hodinové koncentrace tam nad ránem překračovaly trojnásobek povoleného limitu. Přerov ráno znovu vyzval obyvatele, aby omezili pohyb venku i větrání.

V pražském ovzduší jsou ráno na pěti místech výrazně překročeny povolené hodinové koncentrace polétavého prachu. Podle meteorologů je situace špatná zejména v Legerově a Průmyslové ulici, Vršovicích, Suchodole a Libuši. Na některých místech se hodinové koncentrace pohybují dokonce nad 100 mikrogramy na metr krychlový.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....