Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smog v Olomouckém kraji stále zhoršuje dýchaní, nejhůře je v Přerově

Česko

  9:49
OLOMOUC - Smog i v sobotu zhoršuje životní podmínky v Olomouckém kraji. Polétavého prachu v ovzduší ve Zlínském kraji ubylo. Sice dál platí smogová situace, maximální povolené hodnoty jsou ale překročeny jen nepatrně. Nejhůře se stále dýchá lidem na Přerovsku.

Smog v Olomouci. foto: ČTK

Limit 50 mikrogramů na metr krychlový pro prachové částice v ovzduší tam byl ráno překročen o 80 mikrogramů. Ještě v pátek to bylo o 129 mikrogramů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

„Na území Olomouckého kraje se aktuálně pohybují hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 89 až 136 mikrogramy,“ uvedli meteorologové na svých webových stránkách. Nejvyšší hodnoty naměřila stanice v Přerově. V Olomouci zaznamenali 94 mikrogramů a v Prostějově 89 mikrogramů. Pouze na stanici Jeseník není překročen imisní limit 50 mikrogramů. Koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou v kraji pod limitem.

Zlínský a Moravskoslezský kraj

  • Polétavého prachu v ovzduší ve Zlínském kraji v sobotu ráno ubylo. Sice dál platí smogová situace, maximální povolené hodnoty jsou ale podle čtyřiadvacetihodinových koncentrací překročeny většinou jen nepatrně. 
  • Stanice naměřily hodnoty od 90 do 28 mikrogramů. To, že i po tomto příznivém vývoji v regionu dál platí smogová situace, je způsobeno tím, že kraj je posuzován jako jedna oblast se sousedním Olomouckým krajem, kde je situace horší.
  • Maximální limit stanovený pro částice polétavého prachu, tedy 50 mikrogramů na metr krychlový, byl v sobotu ráno překročen nejvíce - o 40 mikrogramů - v Otrokovicích. Stanice v Uherském Hradišti naměřila 57 mikrogramů na metr krychlový. 
  • Ve Zlíně naměřená hodnota překročila povolený limit jen o 0,6 mikrogramu. Výborná situace byla ve stanici Štítné, tamní hodnoty byly na úrovni 28 mikrogramů.
  • Smog dál sužuje obyvatele Moravskoslezského kraje. Na některých místech regionu jsou maximální hodnoty pro prach překročeny o 158 mikrogramů.
  • Smogová situace už platí v celém kraji. Nejprve byla vyhlášena pro Ostravu, Karvinou a Frýdek-Místek, v noci na pátek ji meteorologové rozšířili o Novojičínsko, Bruntálsko a Opavsko. V pátek odpoledne pak i na Třinecko.

„Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu,“ uvedli meteorologové.

Polétavý prach

Smogovou situaci vyhlásili meteorologové kvůli prachu v Olomouckém i Zlínském kraji ve čtvrtek odpoledne a pozdě večer i v části Moravskoslezského kraje. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích totiž překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. 

Malé děti, starší lidé a nemocní s chronickými dýchacími potížemi či srdečným onemocněním by se proto měli při pobytu venku vyhnout zvýšené fyzické zátěži. Řidiče meteorologové žádají, aby pokud možno nevyjížděli.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat