24. ledna 2017 8:37, aktualizováno  11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Praze a dalších krajích odvolali smogovou situaci, škodliviny trápí Plzeň a Zlín

Pražský hrad se ztrácí ve smogu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad se ztrácí ve smogu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Česko si lehce oddechlo. Meteorologové odvolali smogovou situaci v Praze a ve většině krajů v Čechách. Mizerně se ale dál dýchá v Plzeňském, Zlínském či Ústeckém kraji.

Meteorologové zrušili v Praze smogovou situaci, kterou vyhlásili minulý týden ve čtvrtek před půlnocí kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší. Kvalita ovzduší se minulý týden zhoršila natolik, že od soboty do pondělí platila v Praze i takzvaná regulace, což znamenalo utlumení výroby ve čtyřech podnicích. Regulace byla v Praze naposledy vyhlášena v listopadu 1996.

Na Šumavě bylo minus 27,9 stupně Celsia

Nejnižší hodnotu zaznamenali meteorologové na šumavské Rokytské slati, kde bylo minus 27,9 stupně Celsia. Na Jezerní slati naměřili minus 27,8 stupně. Podle Markéty Augustinové z českobudějovického hydrometeorologického ústavu nelze vyloučit, že ve středu už tak extrémní mrazy nebudou. "Nízká oblačnost se trochu zvedá, takže sice pořád tyhle části Šumavy jsou nad inverzí, ale může se stát, že tam přibude oblačnost," uvedla.

Regulace, při níž některé podniky omezují činnost, se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině měřicích stanic v daném území dvanáctihodinový průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles. Smogová situace platí při koncentracích nad 100 mikrogramů.

Po sobotním vyhlášení regulace magistrát požádal řidiče aut, aby nevyjížděli. Což podle údajů ÚAMK většina automobilistů nerespektovala. Utlumena byla výroba ve čtyřech podnicích. Smogovou situaci odvolali i ve Středočeském kraji.

Odvolání má význam i na jeden den

O stupeň lépe na tom jsou obyvatelé Královéhradeckého, Pardubického a Jihočeského kraje, kde byla odvolána smogová situace. Není ale vyloučeno, že se však vyšší koncentrace prachu v následujících dnech opět vrátí. Na jihu Čech klesly vyšší koncentrace prachu na většině míst. Držely se jen na Prachaticku. Podle Markéty Augustinové z českobudějovického hydrometeorologického ústavu má odvolání smogové situace význam i třeba jen na den. „Například děti mohou více chodit ven a nemusí se tolik zdržovat doma,“ uvedla.

Při smogové situaci doporučují meteorologové, aby lidé více využívali městskou hromadnou dopravu a nevyjížděli auty, pokud to není nutné. Lidé by se také měli vyvarovat při pobytu venku větší fyzické zátěže, což platí hlavně pro nemocné, starší lidi nebo děti.

Smog naopak svírá Zlínský kraj kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu v ovzduší. Smogová situace je za leden v regionu vyhlášena již potřetí. Naposledy to bylo minulý pátek, odvolána byla v pondělí nad ránem. Poprvé platila čtyři dny od 9. ledna.

Koncentrace polétavého prachu v Olomouckém kraji se ráno mírně snížily, smogová situace i regulace však nadále trvá. Výrazné zlepšení rozptylových podmínek meteorologové zatím neočekávají. Průměrné denní hodnoty jsou stále překročeny na všech stanicích kromě Jeseníku. V Přerově i nadále jezdí MHD zdarma.

Slunce vylákalo řadu lidí do přírody (na snímku je zamrzlý Lipanský potok v...
Běžkaři v pražské Chuchli.

Ještě nejméně týden

V Plzeňském kraji platí už druhý den stupeň regulace, při níž by některé průmyslové podniky měly omezit provoz. Podle meteorologů je však většina exhalací způsobena automobily a z lokálních topenišť. Smogová situace, která platí od pátku, zůstane v regionu zřejmě celý týden, řekl Pavel Kopeček z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Na plzeňském magistrátu bude dopoledne podle meteorologů jednat krizový štáb. Ve hře je dočasná MHD zdarma kvůli omezení individuální automobilové dopravy.

Pohled na Karlův most a Národní divadlo (v pozadí) v Praze, kde byla 20. ledna...
Kolona aut. (ilustrační foto)

V Ústeckém kraji stále platí smogová situace. Stav ovzduší se může místy přechodně zlepšit, ale se smogem musejí obyvatelé počítat nejspíš do konce týdne. Smog trápí obyvatele regionu od pátku. Nejhůře se dnes podle údajů ČHMÚ dýchá lidem v Lomu na Mostecku a Tušimicích na Chomutovsku.

V Moravskoslezském kraji trvají zhoršené rozptylové podmínky. Podle aktuálních hodinových koncentrací je na několika místech situace špatná. Vyhlášená smogová situace tak stále zůstává v platnosti pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz