15. srpna 2017 16:13, aktualizováno  18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Starostové hlásí další posilu, kandidovat za ně bude David Smoljak

David Smoljak na snímku z roku 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Smoljak na snímku z roku 2013. | foto: MAFRA

PRAHA Nejstarší syn Ladislava Smoljaka David posílil pražskou kandidátku hnutí Starostové a nezávislí. LN to potvrdil volební lídr Jan Farský. Syn herce a jednoho z otců slavného Járy Cimrmana je scenáristou a publicistou. Po byznysmenovi Daliboru Dědkovi je dalším známým jménem, které se Starostové získali ke spolupráci.

„Jsem hrozně rád, že nás takoví lidé podporují a nejen verbálně, ale i účastí na kandidátce. Pro nás je to samozřejmě velká posila,“ komentoval Farský, který je lídrem pražské kandidátky. David Smoljak půjde do voleb z 18. místa. Podle svých slov podporoval původní projekt koalice s lidovci, ale po jeho rozpadu se rozhodl přidat ke Starostům.

„Máme ve Vinoři sdružení, které se Starosty už delší dobu spolupracuje a máme s nimi dobré zkušenosti. Lidi, kteří STAN vedou mi imponují a oceňuji to, co se jim podařilo prosadit, například registr smluv. Třetí věc je jejich program a to, že jsou jednoznačná prozápadní a proevropská alternativa, “ řekl LN Smoljak.

Po rozpadnutí koalice s lidovci v červenci z obavy, že by se společně do sněmovny nedostali, hnutí STAN oznámilo, že půjde do voleb samostatně. Hnutí, jehož preference se zatím pohybovaly okolo jednoho až dvou procent, začalo postupně představovat lidi, kteří by jim měli pomoci se do dolní komory parlamentu dostat. Výraznou posilou se stal především podnikatel Dalibor Dědek. Ten má vést kandidátku hnutí v Ústeckém kraji.

Zakladatel Jablotronu Dědek chce v rámci hnutí vybudovat silnější platformu nezávislých. Za hnutí tak bude kandidovat například také onkolog z brněnské Masarykovy univerzity Karel Zitterbach nebo designér a bývalý rektor UMPRUM Jiří Pelcl. Smoljaka oslovila pražská organizace hnutí STAN.

Starostové představili svoje volební lídry v pondělí, den před odevzdáváním kandidátek. Jak oni, tak lidovci museli kvůli rozpadu koalice začít se vším nanovo. V pondělí stvrdili konec spolupráce pro letošní sněmovní volby podpisem.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz