130 let

Smrdutý konkurent viagry?

Česko

Léky založené na sirovodíku by se mohly používat při srdečních chorobách, ale i poruchách erekce.

Nepříjemný zápach sirovodíku známe všichni. O důležitosti plynu ze shnilých vajec pro lidský organismus ale vědci vědí jen několik let. A s překvapením zjišťují, že tento jedovatý plyn má v našem těle nečekaně bohatou škálu funkcí.

Hlavními výrobci plynu jsou v přírodě bakterie. Proto odborníky překvapilo, když ho před několika lety objevili v poměrně vysokých koncentracích v lidském mozku. Brzy se ukázalo, že plyn si tělo vytváří samo, a ten mu pak slouží jako rychlý posel při předávání signálů mezi buňkami.

Sirovodík podle všeho přispívá k produkci některých enzymů a překvapivě také k uvolňování a roztahování cév. V tomto případě pracuje ve dvojici se známějším kolegou v boji proti problémům se srdečním oběhem, oxidem dusnatým. Ten se do krve uvolňuje například při používání nitroglycerinu, kdy dokáže ulevit potížím vyvolaným sníženou průchodností koronárních tepen na srdci.

Sirovodík se ukázal být oxidu dusnatému vyrovnaným partnerem, a tak před vědci teď leží možnost najít zcela nové látky na boj proti takovým zabijákům, jako jsou infarkty. A možná i něco ještě mnohem výnosnějšího: konkurenta viagry, farmakologického obchodního zázraku.

Modrá pilulka totiž také využívá účinků oxidu dusnatého, ovšem především cíleně v cévách v topořivém tělese penisu.

Ale kdyby sirovodík byl stejně výkonný jako oxid dusnatý i v tkáni nejintimnějších mužských partií...

Možnost zaujala farmakologa Giusseppeho Cirina z univerzity v Neapoli a jeho kolegy. Při osmi operacích změny pohlaví si odborníci obstarali vzorky tkáně lidského penisu. Chtěli zjistit, zda si také dokáže vyrábět sirovodík. To by znamenalo, že ho potřebuje ke svému hladkému chodu a jeho dodání zvenčí by mělo podobné účinky jako dodání oxidu dusnatého viagrou.

Italští lékaři se proto ve vzorcích poohlédli po dvou enzymech, které jsou pro výrobu sirovodíku v těle klíčové. Jde o hormony CBS (cystathionin beta-syntáza) a CSE (cystathionin gamma-lyáza). Zjistili, že se v topořivém tělese vyskytují oba, a enzym CSE se navíc objevuje i v hladkých svalech a nervech, které erekci řídí.

Zkoušku účinků sirovodíků provedl italský tým nejprve na živých buňkách erektivní tkáně. Jak se ukázalo, ty na přítomnost sirovodíku opravdu reagovaly uvolněním, které by v živém organismu vyvolalo erekci, uvádí studie v časopisu PNAS.

Povzbuzení vědci se proto pustili do pokusu se zvířaty. U omámených laboratorních hlodavců dávky sirovodíků injektované do penisu skutečně vyvolaly erekci. Její intenzita i trvání se lišily podle dávky Důležitost sirovodíků pro sexuální život potkanů ukazovaly už i starší studie, ale italský tým ji potvrdil velmi přesvědčivě.

Všechny výsledky skutečně naznačují, že sirovodík uvolňuje nervy v penisu, rozšiřuje cévy a také u člověka přispívá k vyvolání erekce, řekl Cirino časopisu Science. Léky fungující na sirovodíkovém základě by mohly posloužit umužů, kteří viagru dobře nesnášejí nebo u nich neúčinkuje.

Je tu však velký háček. Italský tým podával potkanům sirovodík v množství, které je jedovaté. Něco takového je v běžné medicínské praxi nepřípustné, a tak chystat se na brzký příchod „siagry“ je zatím rozhodně předčasné.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás