21. dubna 2017 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrt novorozence: manžel musel na výslech místo za ženou, rodina zvažuje stížnost na policii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Sanitka - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sanitka - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Pacientka, jíž po čtvrtečním komplikovaném porodu doma zemřelo čerstvě narozené dítě, není v ohrožení života. Po převozu do boskovické nemocnice po tragické události byla podle zjištění serveru Lidovky.cz na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, nyní je její stav stabilizovaný. Případem se zabývá policie, na jejíž postup si hodlá rodina stěžovat.

„Pacientka je stabilizovaná, jeden den byla na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, nyní je zpět na gynekologii, bez ohrožení života. Další informace nelze podávat vzhledem k tomu, že celý případ řeší Policie České republiky,“ uvedl v pátek krátce před polednem jednatel boskovické nemocnice Miloš Janeček. Rodička přitom ještě ve čtvrtek, kdy došlo k tragické události, byla ve vážném stavu.

Jihomoravští policisté se od čtvrtka případem úmrtí novorozeného dítěte zabývají. „Mohu potvrdit, že jihomoravští policisté vyšetřují případ úmrtí novorozeného dítěte při porodu v místě bydliště,“ uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek. Podrobnější informace však policie zatím neuvedla. Případ nechce komentovat.

Žena, která přenášela, docházela pravidelně ve Vyškově do porodnice na vyšetření a porod plánovala v tamní nemocnici. Ve čtvrtek dopoledne ale začal nečekaně porod doma. Žena volala porodní asistentce, ta jí řekla, ať zavolá záchranku. Porod byl ale překotný a dítě zemřelo po přestřižení šnůřy.

Žena nevěděla, zda dítě přežilo

Rodina podle deníku MF Dnes zvažuje, že si na postup policie bude stěžovat. Podle deníku záchranáři odvezli zraněnou ženu do nemocnice ještě v době, kdy novorozené dítě oživovali, rodička tak netušila, zda dítě přežilo, nebo ne. Manžel se starším dítětem chtěl jet podle listu do nemocnice za ní, aby jí tragickou zprávu sdělil osobně, ale policisté mu oznámili, že nejprve musí s nimi na výslech a když to odmítal, pohrozili mu zatčením.

Podle MF Dnes tak manžel, místo toho, aby byl v tragické chvíli se svou ženou, strávil hodiny na policejní stanici. Manželka mu posílala sms zprávy, protože netušila, zda dítě přežilo. Protože jí to její muž nechtěl sdělovat před krátkou mobilní zprávu - a mlčel podle deníku i nemocniční personál - dozvěděla se to žena nakonec z médií, kam informace mezitím unikla.

„Pokud naznali, že potřebují vytěžit některé osoby poměrně rychle, můžou to udělat. Otázka je, do jaké míry je to v konkrétním případě možné nebo žádoucí. brát ohled na situaci rodiny by ale měli vždycky,“ řekl MF Dnes advokát Lukáš Prudil, který se věnuje zdravotnickému právu.

Atmosféra honu na čarodějnice

Porod prý byl komplikovaný. „Žena, která plánovala porod v porodnici a docházela na pravidelné prohlídky do porodnice, začala mít nad ránem kontrakce. Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle,“ uvedla pro ČTK výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová.

Doplnila, že porodní asistentka, která o ženu pečovala v těhotenství, byla během porodu s rodinou v telefonickém kontaktu a doporučila zavolat záchrannou službu. „Dítě bohužel po přestřižení pupeční šňůry přestalo dýchat a záchranářům se ho nepodařilo oživit,“ uvedla Hájková Klíčová.

Pro MF Dnes uvedla, že kolem porodů, které se neodehrají v nemocnici, vládne v Česku atmosféra honu na čarodějnice. „Ta optika, že pán není primárně v těžké životní situaci, ale především je podezřelý z trestného činu ve chvíli, kdy rodiče přišli o dítě, je hrozná,“ podotkla Hájková Klíčová.

skŠárka Kabátová, mprMartin Prachař, ČTK
  • 32Diskuse

Najdete na Lidovky.cz