16. září 2014 12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrt pacientky v Rumburku: špitál posílá na lékaře policii, najal Sokola

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra... | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

RUMBURK Kvůli možné vraždě pacientky podává nemocnice v Rumburku další trestní oznámení na lékaře Petra Vondráčka. Kryl podle něj obviněnou sestru a znehodnotil klíčové důkazy. Vedení nemocnice si na vypracování trestního oznámení a právní zastupovaní najalo advokátní kancelář Tomáše Sokola.

Vondráček se měl podle Sokolovy analýzy dopustit hned dvou trestných činů: nadržování a neoznámení trestného činu. "Na základě zpracovaného rozboru a posouzení trestněprávní odpovědnosti dnes (v úterý) podává naše společnost trestní oznámení na jednoho ze zaměstnanců," potvrdil informaci serveru Lidovky.cz ředitel nemocnice Derek Šváb. 

Rumburská kauza

Kvůli podezření z vraždy skončila ve vazbě padesátiletá sestra. Podle interního šetření nemocnice podala 6. června těžce nemocné pacientce lék s vysokým obsahem draslíku v rozporu s nařízením lékaře, čímž jí zabila. Ženě hrozí až 18 let vězení, objevily se také informace, že podobně jednala i v případě dalších vážně nemocných, aby jim pomohla zemřít. 

Lékař sloužil červnový den, kdy měla sestra vraždit pomocí smrtelné dávky draslíku podané onkologické pacientce. Šváb tvrdí, že jeho podřízený o okolnostech případu vedení nemocnice neinformoval tři dny a ze známosti chtěl sestru krýt. Vondráček se naopak brání, že nadřízené informoval okamžitě, z prodlevy naopak obvinil ředitele.

ČTĚTE TAKÉ:

Díky jeho pohotové reakci se podle něj navíc povedlo zjistit, co se přesně stalo. Podle právního rozboru nemocnice však lékař navíc manipuloval s důkazy a znehodnotil je. "Významně ztížil, ne-li úplně znemožnil prokázání viny případnému pachateli vraždy, přičemž jeho jednání nutně muselo směřovat ke konkrétní osobě podezřelé zdravotní sestry," uvádí se v dokumentu. 

Vondráček považuje krok nemocnice za účelový. "Najít si špičkového právníka, aby něco na lékaře našel a nechal ho zavřít, to je dost nestandardní," reagoval na informaci pro server Lidovky.cz. 

Ředitel nemocnice v Rumburku Darek Šváb.

Ředitel nemocnice v Rumburku Darek Šváb.

Advokát Tomáš Sokol.

Advokát Tomáš Sokol.

Kardiolog již jednomu podobnému trestnímu oznámení z kraje září čelí, i přes to Sokol nemocnici doporučil podat další. Sám Vondráček naopak na ředitele nemocnice Švába podal koncem srpna trestní oznámení s podezřením na pomluvu. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.