13. října 2014 17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrt v Rumburku? Šéf nemocnice ve volbách propadl, lékař triumfoval

Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra... | foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

RUMBURK Z lékaře Petra Vondráčka se stal v Rumburku hrdina, alespoň podle volebních výsledků. Kardiolog se proslavil ostrým sporem se šéfem tamější nemocnice Darkem Švábem kvůli podezřelé smrti pacientky. Oba muži kandidující ve volbách na severu Čech na sebe kvůli případu podali trestní oznámení, lidé ale zjevně uvěřili Vondráčkovi.

Dvojici proti sobě postavila tragická událost z letošního června. Během Vondráčkovy noční služby zemřela pacientka. Postupně však na povrch začaly vyplouvat indicie, že jí někdo s odchodem pomohl. Podezření a později obvinění z vraždy padlo na padesátiletou sestru, která zřejmě těžce nemocné ženě píchla smrtelnou dávku draslíku.

PŘEHLEDNĚ: Jak dopadly volby? Vítězové, poražení...

Na veřejnost s pravdou nemocnice vyšla až o dva měsíce později a tehdy se vedle policejního vyšetřování rozběhla další linie případu, jejímiž hlavními aktéry se stali právě Šváb s Vondráčkem. Rozbuškou se stala tisková konference s oznámením podezřelého úmrtí a rozhovor se Švábem na serveru Lidovky.cz krátce nato.

Výsledky komunálních voleb

Lékař s manažerem se dohadovali, kdo z nich může za pozdní nahlášení možné vraždy policii, Šváb přišel s tvrdým obviněním, že jeho podřízený ze známosti obviněnou sestru kryl. A protože oba muži kandidovali v blížících se komunálních volbách, mediálně propíraný spor se dostal do politické roviny.

Získal nejvíc hlasů

A volební výsledky jednoznačně ukazují, že z něj vítězně vyšel Vondráček. Místním zjevně nevadilo, že čelí trestnímu oznámení kvůli nadržování a neoznámení trestného činu, které na něj podalo vedení nemocnice v čele se Švábem. Naopak se zdá, že Vondráčkovi ataky pomohly. Na kandidátce ČSSD získal 2 205 hlasů, což je nejvíce ze všech adeptů v Rumburku, a ze sedmé pozice přelétl až do samotného čela. S bezmála 29 procenty vyhrála také jeho partaj, která získala osm zastupitelů.

Volební příběh druhého aktéra je přesně opačný. Šváb společně s dosluhujícím starostou Jaroslavem Trégrem kandidoval za uskupení Rumburáci.cz, které jednoznačně pohořelo. Ředitel nemocnice startoval až z posledního místa kandidátky, možná kvůli obvinění z útisku, podněcování k trestnému činu a z vydírání a trestnímu oznámení, které na něj kvůli pomluvě podal Vondráček. Místu v zastupitelstvu se tak ani nepřiblížil a vzhledem k tomu, že Rumburáci obdrželi necelých 6,5 procenta, křeslo na radnici nezískal ani Trégr kandidující ze třetí pozice.

Ředitel nemocnice v Rumburku Darek Šváb.
Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra...
Lékař Petr Vondráček, který měl službu v době, kdy podle policie sestra...
Externí lékař rumburské nemocnice Petr Vondráček a sestra, která mu večer...

„Lidé upřímně kvitují, že staří politici vypadli a místo zákulisních praktik se zde konečně začne jednat,“ komentoval Vondráček výsledky pro server Lidovky.cz. Lékař míní, že mediální humbuk kolem tragédie a kroky nemocnice mu paradoxně u voličů pomohly. „Lidé mi věří, že jsem mluvil pravdu. Zjevně tady dobře sledují komunální politiku, protože mezi vítězi se neobjevili ani lidé se Švábem spříznění. Na rekordní počet hlasů pro mě určitě měly vliv ty Švábovy mediální výpady,“ myslí si.

Politikem po večerech

O funkci v čele města nicméně kardiolog ani s ohledem na výrazný úspěch nestojí. Rozhodě nepomýšlím na post starosty, budu se nadále živit medicínou, moje angažmá zůstane na úrovni rady jako čtyři volební období před tím. Politice se budu věnovat po večerech a víkendech,“ plánuje.

Nemocnici nicméně kvůli aféře opustil a vracet se prozatím nehodlá. „Byl bych rád, kdyby humbuk kolem nemocnice utichl. Nehodlám se tam angažovat, dokud nebude výsledek trestního oznámení,“ tvrdí.

Šváb volební debakl prozatím ponechal bez komentáře, serveru Lidovky.cz se s ním během pondělí nepodařilo spojit. V Rumburku se nicméně hovoří o konci éry jeho a Trégra a nástupu dosavadních kritiků poměrů na radnici ke kormidlu. 

ČTĚTE I DALŠÍ GLOSY KOMENTÁTORŮ LN:

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky