Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrtelná hrozba léta: liščí tasemnice z lesních plodů

Borůvky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Borůvky | foto: Shutterstock

PRAHA Oblíbená letní aktivita Čechů – sběr borůvek a jiných lesních plodů – může být smrtelně nebezpečná.

Listy lesního porostu totiž mohou být infikované trusem lišek obsahujícím vajíčka smrtelně nebezpečného parazita – tasemnice liščí. Ta se v Česku objevila teprve nedávno.

Výskyt tohoto druhu tasemnice byl poprvé potvrzen asi před čtyřiceti lety, ještě donedávna byl ale v Česku málo rozšířený. V sousedním Německu je přitom liščí tasemnicí nakaženo až osmdesát procent lišek. V současnosti hlásí Česko první tři nakažené lidi.

Jméno nové choroby? Echinokokóza. „Jsou to čerstvé případy. Když se toto onemocnění neléčí, je skoro vždy smrtelné,“ řekl LN Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích. Veterináři proto varují, aby lidé, kteří lesní ovoce sbírají, omývali plody před požitím vodou. „Základem prevence onemocnění je hygiena,“ zdůrazňuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. „Mýt lesní plody a samozřejmě ruce. Ještě lépe je však konzumovat plody tepelně ošetřené. Minimálně na šedesát stupňů Celsia,“ upozorňuje.

Tasemnice číhá na plodech, škodí pak hlavně v játrech

Do organismu člověka se vajíčka tasemnice dostanou snědením neomytých infikovaných lesních plodů. Borůvky, lesní jahody či brusinky totiž rostou ve výšce liščí řiti či níže. Podle Olega Ditricha z Parazitologického ústavu AVČR sice lišky svůj „trus nerozmetávají po rostlinstvu, a naopak si ho šetří na značení svého areálu“, infikovat lesní plody ale mohou. „Tento trus masožravce, totiž obsahuje velmi odolná infekční vajíčka tasemnice,“ píší ve své zprávě veterináři Vladimír Žákovčík a Daniel Cihlář z Ústředního vojenského veterinárního ústavu Hlučín.

V případě, že člověk nakaženou borůvku nebo brusinku sní, vajíčko tasemnice se dostane do okolí jater. Tam se z vajíčka vylíhne malá larva, která se začne okamžitě množit. „V játrech pak vytváří tvar, který může být docela velký, i velikosti dětské hlavy,“ popisuje Ditrich. Rychlým a agresivním růstem ničí okolní tkáň podobně jako zhoubná rakovina. „Jedná se o mnohakomorový útvar, jenž je naplněn tekutinou a obrovským množstvím zárodků budoucí tasemnice,“ uvádějí ve studii Žákovčík a Cihlář.

Nebezpečná operace Útvar, kterému se říká boubel, plný malých embryí tasemnice liščí, je nutné chirurgicky odstranit. Podle Ditricha ale může být vyříznutí boubele nebezpečné. „Pokud se nachází blízko cévy, tak se může stát, že larvičky se krví zanesou do dalších orgánů, například i mozku. Tím se v podstatě smrt urychlí,“ tvrdí Ditrich. Další komplikací může být protržení boubele a vylití tekutiny z obalu. To způsobí okamžitou smrt takzvaným anafylaktickým šokem. Pokud se lékařům chirurgické odstranění boubele nepodaří, jsou pacienti odsouzeni k celoživotnímu užívání speciálních léků. „Léčí se to albendazolem. Ten se ale přestal do Česka pod názvem Zentel dovážet,“ řekl Ditrich. „Co teď budou nemocní lidé dělat, netuším,“ dodal.

V Česku je výskyt tasemnice liščí potvrzen na území vojenských újezdů. Nejvíce nakažených lišek bylo zjištěno v roce 2005 ve Vojenském újezdu Boletice u Českého Krumlova. V současné době podle veterinářů ale lišek neustále přibývá, a to zejména v okolí velkých měst. Právě zde je proto největší riziko nákazy. Nebezpečného parazita ale nemusí přenášet jen lišky. „Hostiteli mohou být i další šelmy, jako jsou psi, kočky, a nově se udává i psík mývalovitý, který se do Česka rozšířil z východu,“ potvrzuje Ditrich. Podle odborníků jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří se pohybují v lese jako myslivci, sběrači lesních plodů nebo dřevorubci.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?