Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
1. července 2014 12:35, aktualizováno  14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Padáky či dárek hazardu, sepsal fond Kalouskovy hříchy. Typická babišárna, reaguje

Miroslav Kalousek odchází od policejního výslechu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek odchází od policejního výslechu. | foto: ČTK

PRAHA O všem rozhodoval, ale za nic nenesl právní odpovědnost, vysvětluje Nadační fond proti korupci, proč nebyl úředník a politik Miroslav Kalousek nikdy obviněn za své působení na Ministerstvu obrany v 90. letech. Organizace v úterý zveřejnila publikaci "Miroslav Kalousek a 20 let jeho úřednických a politických her", v níž shrnuje kauzy spojené s jedním z nejvlivnějších politiků novodobé české historie. Kalousek označil publikaci za “sepsané a stokrát vyvrácené drby“.

Informace v publikaci fond podle svých tvrzení čerpal z otevřených zdrojů. "Zájemci se tak mohou dozvědět, jak zkušení parašutisté hodnotili 'kvalitní' padáky, na nichž zahynul vojín Roman Prinich, jak se v případě zakázky na modernizaci tanku řady T-72 hlasovalo až do úplného vítězství outsidera, jak se 'ztratil' otisk firemního razítka z obálky v zakázce na štábní informační systém," vybírá fond několik kauz, o nichž píše.

ČTĚTE TAKÉ:

Kalousek je spojován i s kauzou Diag Human táhnoucí se od roku 1992. Česku v ní hrozí, že bude muset zaplatit firmě 13 miliard korun za zmařenou investici do obchodu s krevní plazmou. Hlavní postava kauzy a majitel Diag Human Josef Šťáva je Kalouskovým známým a sousedem. Politik tak čelí podezření, že mu ve sporu se státem pomáhal přes kolegu z Ministerstva obrany Zdeňka Ruska, jednoho ze tří rozhodců ve sporu se státem.

Fond také připomíná, že jako ministr financí za KDU-ČSL Kalousek umožnil hazardním firmám on-line sázení. "Těsně před vánočními svátky dne 17.12.2008 podepsal úřední rozhodnutí, kterým pětici českých společností povolil internetové kurzové sázení. Učinil tak navzdory své tehdejší straně i úředníkům a právníkům, kteří takový postup označili za nezákonný. Kalousek přitom dříve prohlašoval, že internetové sázení bude v republice povoleno jen přes jeho mrtvolu," připomíná fond.

Obal publikace o Miroslavu Kalouskovi.

Obal publikace o Miroslavu Kalouskovi.

Kalousek vidí za zveřejněním publikace záměr politicky ho poškodit. “Jestli sepsali všechny drby jako nappříklad padáky, které já sem nikdy nekupoval, tak v tom jim těžko mohu bránit. Ale pak jsou to sepsané, stokrát vyvrácené drby,“ reagoval pro server Lidovky.cz.

Naznačuje také spojení se svým politickým rivalem a nástupcem na postu ministra financí Andreje Babiše (ANO). “Pokud se nemýlím, fond úzce spolupracuje s panem Babišem. Je to taková typická babišárna,“ uvedl Kalousek.

Fond prý ale publickaci sepsal jednoduše proto, že dosud tak nikdo neučinil. "Zmíněnou publikaci jsme se rozhodli vydat z toho důvodu, že doposud takovýto souhrn chyběl. Rád bych tímto jménem Fondu popřál všem zajímavé, i když rozhodně bohužel ne veselé, čtení,“ okomentoval vydání publikace ředitel Fondu Petr Soukenka.

Publikace čítá v kratší verzi "pro nenáročného čtenáře" 83 stran, v podrobnější pak 123 stran. Protikorupční fond v ní píše celkem o 14 kauzách spojených přímo či nepřímo se známým politikem.

ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...