Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrtící žhář stále prchá

Česko

Tragický požár – Ten, kdo upálil tři lidi, dosud není za mřížemi

BRNO Ničivý požár stál tři lidi život a způsobil škodu více než třináct milionů korun. Policisté žháře ani po půl roce neobvinili. Domnělý pachatel květnového požáru v líšeňské ubytovně byl ale v nepřítomnosti pravomocně odsouzen za jiný trestný čin a nyní policisté čekají, zda nastoupí do vězení.

Šedesátiletého Josefa Zelence brněnský krajský soud poslal minulý týden v odvolacím řízení na čtyři měsíce do vězení za útok v jiné dělnické ubytovně v brněnských Židenicích. Loveckým nožem tam podle obžaloby napadl čtyři její obyvatele, mezi nimiž byla i žena.

Právě problémový slovenský dělník Zelenc je podle informací LN z několika nezávislých zdrojů osobou, kterou vyšetřovatelé ze založení líšeňského požáru podezřívají. Mimo jiné proto, že se podobných výtržností a napadání dopustil také právě ve shořelé ubytovně v Trnkově ulici. Motivem pachatele tak mohla být msta jejím obyvatelům, z nichž tři v plamenech zemřeli.

Vyšetřovatelé chtějí případ uzavřít do tří měsíců Kriminalisté však stále žádné obvinění nevznesli. „Vyšetřování doposud nebylo uzavřeno, předpokladem je, že by se tak mohlo stát do tří měsíců,“ řekla LN policejní mluvčí Soňa Svobodová. Zelenc je nyní na svobodě. Do výkonu trestu má nastoupit v nejbližší době. K odvolacímu soudu se ale nedostavil a přítomen nebyl ani jeho právník. Požár dřevěné ubytovny v Líšni byl letos jedním z největších a nejtragičtějších v Brně. Zasahovalo u něj šestnáct jednotek hasičů s dvaadvaceti vozy. „Šetření prokázalo úmyslné založení požáru pomocí urychlovače hoření,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Oheň budovu zcela zničil, zasáhl navíc čtyři sousedící objekty. Až po zkoumání a rozboru vzorků DNA vyšetřovatelé upřesnili počet obětí na tři muže: dva Čechy a mladého Bulhara.

Podle některých svědeckých výpovědí krátce před požárem nakupoval v blízkosti líšeňské ubytovny neznámý muž benzin do plastové lahve. Jaké další indicie má policie v rukou, vyšetřovatelé tají. Stejně tak důvod, proč případ doposud neuzavřela. Možným důvodem je to, že se údajně nadále pohřešuje devětačtyřicetiletý muž, který v ubytovně bydlel. Žádné jeho ostatky se ve spáleništi nenašly, je proto i možné, že po požáru utekl kvůli nelegálnímu pobytu v zemi. O nedostatcích ubytovny věděly úřady dva roky Kromě žháře má část viny na tragické události i majitel objektu. Ubytovna totiž nebyla pro tento účel zkolaudována a hasiči kromě tohoto faktu zjistili i další výrazné nedostatky, na které upozornili líšeňský stavební úřad. Jeho kontroloři však za dva roky, kdy o problémech věděli, udělili pouze desetitisícovou pokutu. Firma provozující ubytovnu se snažila chyby napravit, poté ale její zástupci objekt prodali cizinci z Ukrajiny, jenž zřejmě plnil funkci „bílého koně“ a vyšetřovatelům se ho nepodařilo najít.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...