Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rekonstrukce státu? Chytrý způsob, jak dotlačit politiky k činu

Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Michálek oznámil korupci a za to skončil v pozici ředitele Státního fondu... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Prosadit devět zákonů, které Česku 20 let chybí. Takový cíl má projekt Rekonstrukce státu, za kterým stojí dosud největší koncentrace nevládních organizací v historii. Přijetí zákonů, které se politikům dosud nepodařilo prosadit, chce docílit také pro politiky závazným podpisem pod prohlášení. Ten připojilo už 22 poslanců a senátorů.

Projekt se snaží prosadit především ty zákony, o kterých již politici delší dobu bezvýsledně hovoří (například zrušení anonymních akcií, nebo rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu). Většina z nich je zatím ve stádiu návrhu, zrušení anonymních akcií je ve třetím čtení Sněmovny a zveřejňování smluv na internetu se projednává ve výborech.

Ke schválení zákonů má dopomoci především podpis zákonodárců pod prohlášení Rekonstrukce státu. V něm se politik zaváže, že se o zákony zasadí.

KDO NÁVRHY PODEPSAL:

K dnešnímu dni se k projektu připojili svým podpisem pod „pledge“ (závazek) tito zákonodárci:

Langšádlová (TOP09), Chalánková (TOP09), Farský (STAN), Peake (LIDEM), Andrýsová (LIDEM), Paggio (LIDEM), Rusnok (LIDEM), Novotný (VV), Klasnová (VV), Babák (VV), Štětina (VV), Michálek (Piráti), Koníček (KSČM), Seďa (ČSSD)

SOUHLASÍ, ALE NEPODEPSALI:

Rekonstrukci částečně nebo úplně podpořili, ale svůj podpis zatím z různých důvodu nepřipojili:

Tejc (ČSSD), Chvojka (ČSSD), Wagnerová (SZ), Kohoutová (ODS), Černochová (ODS), Polčák (STAN), Putnová (TOP09), Chlad (TOP09).

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR, věří, že díky tomu už politici příliš kliček, jak se přijetí návrhů vyhnout, nemají. "Lepší vrabec ve sbírce zákonů, než holub v předvolebním programu. Nechceme už slyšet další sliby, že tu někdo zatočí s korupcí, jakmile vyhraje volby. Kdo chce ukázat, že boj s korupcí myslí vážně, ať hlasuje před volbami pro zákony, které Rekonstrukce státu přináší. Jsou vybrány tak, aby byly přijatelné pro pravici i levici, aby nekomplikovaly férové podnikání a nezatížily státní rozpočet. Není moc prostoru na výmluvy,“ řekl Ondráčka.

ZÁKONY:

Seznam navrhovaných zákonů Rekonstrukce státu:

1. Průhledné financování politických stran a volebních kampaní

2. Elektronická majetková přiznání ke dni nástupu do funkce

3. Smlouvy na internetu

4. Zrušení anonymních akcií

5. Odborné nominace do dozorčích rad

6. Odpolitizování státní správy

7. Státní zastupitelství bez politických zásahů do vyšetřování

8. Průhledný legislativní proces

9. Rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ

Člen Národní ekonomické rady vlády, ekonom Miroslav Zámečník, vidí výhodu především v písemném závazku politiků: "Přímý písemný závazek k prosazování těchto změn je velmi chytrý způsob, jak se o její dodržení může občanská společnost účinně zasadit,“ uvedl Zámečník.

MICHÁLEK: Vše záleží na soudnosti politiků

Senátor Libor Michálek tvrdí, že pokud nejsou politici "padlí na hlavu", návrhy prosadí.

Lidovky.cz: Obcházíte senátory s návrhy sám?
Zrovna dnes máme jednání klubu pro obnovu demokracie. Snad se nám podaří prosadit maximum z prezentovaných návrhů do plánu. Doufám, že převážná část kolegů se alespoň k některým návrhům připojí.

Lidovky.cz: Podílel jste se na vzniku těchto návrhů?
Ne. Podílel jsem se na několika protikorupčních auditech u samospráv. Proto vím, jak je důležité například prosazení posílení pravomocí NKÚ.

Lidovky.cz: Nestěžují si politici, že je vlastně nutíte prohlášení podepsat?
Ten podpis je dobrovolný a člověk jím spíše deklaruje zájem se v těchto oblastech aktivně angažovat.

Lidovky.cz: Očekáváte, že politici vámi navrhované zákony zásadně pozmění?
Záleží na míře soudnosti kolegů politiků. Takže pokud nejsou úplně padlí na hlavu, tak by se měli připojit. Pokud budou pokračovat v nastoleném kurzu, doufám, že se po dalších volbách do parlamentu nepodívají?

Lidovky.cz: Co když se pozměňováním z návrhů stane paskvil?
Pak to bude o volbách. Chce to,aby voliči dali červenou lidem, kteří nechtějí pracovat ve veřejném zájmu.

Libor Michálek

Libor Michálek

KDO STOJÍ ZA PROJEKTEM:

Součástí Rekonstrukce státu jsou tato sdružení:

Ekologický právní servis, Transparency International – ČR, Oživení, Nadační fond proti korupci, Otevřená společnost, Centrum aplikované ekonomie (zIndex), Good Governance, Inventura demokracie, Pražské fórum, Brnění, Zelený kruh, Naši politici, Kohovolit.eu, Glopolis, PragueWatch, Iuridium Remedium, Zaostřeno.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!